ÖSYM, Üniversite Tercih Sonuçlarını Ne Zaman Açıklayacak? (2017)


Öğrenciler sınavlarına girdiler ve sonuçlarına göre tercihlerini yaptılar. Şimdiyse heyecanla yerleşecekleri üniversitelerin açıklanmasını bekliyorlar. Üniversite tercihlerinde ÖSYM her gencin uykularını kaçırırken, ÖSYM , 2017 LYS için tercih sonuçlarını “sonuç sayfası”nda açıklamak için hazırlanıyor. Sonuçların açıklanması beklenirken Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, başvuruların tez vakitte açıklanacağını belirtti.

26 Temmuz 2017’de başlayan YGS serüveni, saat 23:59’ta sona erdi. 12 Mart’ta ise ilk sınavlar yapıldı. Temmuz’un 26’sında tercih başvuruları yapıldı. 

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM, sınav tercih sonuçları için maalesef net bir tarih açıklamıyor. Geçen seneler ele alındığında sınav merkezi, başvuruları 15 gün önceden açıklamıyor. Sonuçlar en erken tahmini 11 Ağustos 2017 tarihinde açıklanabilir.

Önemli Sorular ve Cevaplar

Okul birincilerine verilen puan sınavlarda bir kez kullanılabilir. Sonraki senelerde okul birincileri sınav merkezinin verdiği puanı kullanamıyor. Yerleştirilme olmadığında aday, ek yerleştirme üzerinden tercih yapabilir. Tercihler için tekrardan başvuru yapılmıyor. Yüksek lisans yapan vatandaş, tekrardan sınava girip, tercih yapabilme hakkına sahip olursa üniversite okuyabilir.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı