ÖSYM’den Önemli DGS Kararı!


Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Özer yaptığı açıklamada; geçen sene içerisinde yaklaşık 355 Bin 645 adayın DGS’ye başvurduğunu ve bu yıl bu sınavın 17 sınav merkez kısıtlamasını kaldırarak 81 ilde yapacaklarını belirtti.

 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer yaptığı açıklamada geçen sene 17 sınav merkezi kısıtlamasını kaldırdıklarını ayrıca bu sene Dikey Geçiş Sınavı’nın ( DGS ) 81 ilde yapılacağını ifade etti. Geçen sene içinde yaklaşık 355 Bin adayın başvuru yaptığını ifade eden Başkan Özer’in bu sene rağbetin daha çok artacağını belirterek böyle karar aldıklarını belirtti.

Prof. Dr. Mahmut Özer yaptığı açıklamada Dikey Geçiş Sınavı’nın (DGS) lisans mezunların için kilit sınav olduğunu ifade ederek, sınavın meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans proğramlarından mezun öğrencilerinin proğramlarına devam edebilmlerine imkan sağladığını ifade etti. Başkan Özer; yükseköğretimle alakalı olarak sınavların Türkiye genelinde olmasının yaygınlaşması ve tüm öğrencilerin seyahat zorunluluğu olmadan bu sınava bulundukları şehirlerde girebileceklerini belirtti.

Prof. Dr. Mahmut Özer ayrıca; “Bütün şehirlerde bulunan adayların sınava daha kolay ulaşmasını istiyoruz. Sağladığımız hizmetlerden yurdumuzun dört bir yanında yaygınlaşmasını ve kolay erişebilir olması için çaba sarfediyoruz. Daha önce ALES’i 2018’de 81 ilde yapacağımızı duyurmuştuk. Önlisansta okuyan öğrenci oranı oldukça fazla. DGS’ye başvuran adayların sayısı her yıl artıyor. Bakıldığında geçen sene 355 Bin 645 adayın DGS’ye başvuruda bulunduğunu görüyoruz. Ancak adayların sayısının her yıl artmasına rağmen sınav sadece 17 şehirde yapılıyordu. Bu yıl 17 sınav merkezinin kısıtlamasını kaldırdık. Gençlerimiz bu sınava erişim sağlayabilsin amacındayız. Bu nedenle DGS’yi 2018’de 81 ilde yapacağız.” ifadelerini kullandı.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR