Özel Okullar Ücretleri Ne Zaman Açıklanmaya Başlıyor


özel okullar ücretleri

Tüm anne babaların çabaları en değerli varlıkları çocuklarına iyi bir eğitim imkanı sağlamak ve bunun için çabalamak. Elbette okuyan yada okul çağına gelmiş çocuklarının eğitim bütçelerini de planlamak zorundalar. Bundandır ki özel okullar ücretleri ne zaman açıklanmaya başlıyor bütçe planlaması için en kritik soru?

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) yaptığı  yeni düzenleme ile özel okullar ücretleri konusuna, bir sonraki eğitim yılının, eğitim ve öğretim ücreti ile  yemek, servis, kıyafet, kırtasiye, takviye kursları, yatakhane vs. gibi tüm kalemlerin ücretleri, ocak ayından itibaren mayıs sonuna kadar ilan edecek Bu ilanlarda, ders yılı veya ders saati ücretiyle birlikte, peşin veya taksitli ödemeler ve diğer indirimler de belirtilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  (MEB) yapılan son düzenleme kapsamında, özel okullar, bir sonraki yılın eğitim ve öğretim ücreti ile kıyafet, kırtasiye, takviye kursları, yemek, servis, yatakhane gibi tüm ücretleri, ocak ayından başlayarak mayıs ayının sonuna kadar ilan edecek.

Peki Özel Okullarda Artış Ne Kadar Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce, kayıt esnasında özel okullar ile veliler  arasında imzalanacak kayıt sözleşmesi de güncellendi. Bu güncellemeye göre, özel okulların ara sınıflarının eğitim ücretleri, bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilmiş olan özel okullar ücretleri üzerine Y.İ-ÜFE+TÜFE/2 oranına en fazla yüzde 5’i kadar artış yapılarak hesaplanacak.

Özel okullar ücretleri, bir sonraki yılın eğitim ve öğretim fiyatlarını ve takviye kursları, yemek, servis, kıyafet, kırtasiye, yatakhane gibi diğer ücretleri, ocak ayından itibaren mayıs ayının sonuna kadar ilan edecek. Bu ilanlarda ders yılı veya ders saati ücretiyle birlikte, peşin veya taksitli ödemeler ve diğer indirimler de belirtilecek.

özel okullar ücretleri

Bu Süre İçinde Ücretler İlan Edilmezse, Geçen Yılın Fiyatları Geçerli Olacak

Özel okullar, süresi içinde eğitim ve öğretim ücretini ilan etmemeleri halinde, okulun bir önceki yılın sözleşmesindeki eğitim ve öğretim ücreti geçerli olacak. Sosyal ve kültürel faaliyetler, gezi ve gözlem gibi diğer etkinlikler için ücretler, faaliyet öncesi belirlenecek. Kurs ve faaliyetlere katılım ise veli veya vasi izni doğrultusunda gerçekleşecek.

  Öğrenciler İçin 2018 Yılı Eğitimde Yeni Dönem

Özel okullar, öğrenci veye velilerinden beceri eğitimi veya staj çalışması adı altında ek bir ücret talep edemeyecek. Eğitim ve öğretim ücreti, kurum adına açılan ve valiliğe bildirilen banka hesap numarasına yatırılarak tahsil edilecek.

Öğrencilerden alınan ücretler, e-Okul sistemine işlenecek ve velilerin bilgisine sunulacak.

 

 

 

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR