Özel Okullar Zamda Üst Sınırı Kullanmadı!


Ülkemizde faaliyet gösteren özel okullar fiyatlarına zam yaparken üst sınırı kullanmadı. Türkiye TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal “Yeni eğitim – öğretim dönemi için özel okulların yüzde 32’ye kadar zam yapma potansiyeli varken özel eğitim kurumları vatandaşlarımızın isteklerini önemseyerek fiyat artışlarını yüzde 16 – yüzde 17 bandında gerçekleştirdi.” dedi.

TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal “ Okulların yüzde 99’u fiyat artışlarında üst sınırı kulla nmaktan vazgeçti.” dedi. Dal, özel öğretim kurumlarının eğitimi desteklediğini ve batandaşların yanında olduğunu belirtti. 

Dal sözlerine şöyle devam etti;

“Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre belirlenen üst sınır çerçevesinde ocak ayındaki erken kayıt dönemini dikkate alırsak okullar için maksimum zam oranı yüzde 32’lere tekabül ediyordu. Yani yeni eğitim-öğretim dönemi için özel okulların yüzde 32’ye kadar zam yapma potansiyeli varken, ocak ayından bugüne kadar ücretlerini ilan eden, kayıtlarını başlatan kurumlarımızın ortalama fiyat artışları yüzde 16-17 bandında oldu. Okulların yüzde 99’u fiyat artışlarında bu üst sınırı kullanmadı. Bize ulaşan sadece bir kurum yüzde 30’lara varan zam yaptı ama bir kurumun bunu yapması 11 bin okulun durumunu belirlemez.   

Sonuç olarak enflasyon oranları dikkate alındığında hem kayıt yenileyen hem de yeni kayıt yaptıracak veliler için güzel bir fiyat oranı. Asla fahiş bir zam değil. Ayrıca erken kayıtlarda bu yüzde 17’lik oran da yüzde 12’lere karşılık geliyor. Bu da bir avantaj.” 

Dal ayrıca Türkiye genelinde bulunun 18 milyon öğrenciden 1 milyon 350 bin öğrencinin özel okullarda okunduğunu belirterek “Genel olarak her yıl öğrenci sayımızı yaklaşık yüzde 10 oranında artırıyorduk. Fakat gelecek eğitim-öğretim dönemi için bu oranın yakalanamayacağını, 1 milyon 400 bin ile 1 milyon 450 bin arasında kalacağımızı tahmin ediyorum.” dedi.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı