Özel Okulların Eğitimdeki Payı Artmalı


Çapa Bilim Koleji’nin Kurucusu Maksut Konyar, özel okulların eğitimdeki payının artmasıyla devletin, eğitim sistemini daha sağlıklı yönetebileceğini söyledi.

Özel Çapa Bilim Kolejlerinin Kurucusu Maksut Konyar, LGS’yi değerlendirirken yaptığı açıklamada, “Okul sayısının azlığı ve okul türleri arasında bölgesel eşitsizlikler nedeniyle TEOG’un kaldırılması ile amaçlanan hedefe bu yıl ulaşılamayacağını gösteriyor. Özel okulların eğitimdeki payının artmasıyla devletin, eğitim sistemini daha sağlıklı yönetebilir” dedi.

Konyar, MEB’in, sınavla öğrenci alacak liselerin listesini ve sınava başvuru kılavuzunu yayınladığını hatırlatarak merkezi sınava katılımın isteğe bağlı olduğunu söyledi. Katılmak isteyenlerın, başvurularını 11-18 Nisan arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacağını belirten Maksut Konyar, sınav giriş belgelerinin ise 22 Mayıs’ta yayınlanacağını sonuçların da 22 Haziran’da açıklanacağını vurguladı.

AMAÇLANAN HEDEFE ULAŞILAMAYACAK

Sınava girmek istemeyen öğrencilerin, adrese dayalı kayıt sistemiyle liseye yerleşeceğini bildiren Özel Çpa Bilim kolejlerinin Kurucusu Konyar, şunları söyledi:
“Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 milyonu aşkın ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin merakla beklediği ‘Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları’nın listesini de yayınladı. Buna göre, 1.367 okula toplam 126 bin 510 öğrenci bu okullara yerleştirilecek. Aralarında Ankara Fen, Atatürk Fen, Kabataş Erkek, Galatasaray liselerinin olduğu fen, sosyal bilimler liseleriyle, özel program ve proje uygulayan toplam 1.366 ortaöğretim kurumu merkezi sınavla öğrenci alacak. Bu kapsamda İstanbul’da 225, Ankara’da 82, İzmir’de ise 62 lise bulunuyor. Okul sayısının azlığı ve okul türleri arasında bölgesel eşitsizlikler nedeniyle TEOG’un kaldırılması ile amaçlanan hedefe bu yıl ulaşılamayacağını gösteriyor. Özellikle sınava girecek öğrenci sayısının azaltılması hedeflenirken buna hedefe ulaşılamayacağı bakanlık tarafından kabul edilmiş görünüyor. Geçen yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencinin girdiği sınavda bu yıl da bu sayıya yakın bir başvuru bekleniyor.”

SINAV KAYGISI YENİDEN GÜNDEMDE

OKS, SBS ve LGS gibi geçmişi hatırlatan Lise giriş sınavlarında sınav kaygısını tetikleyen başka okullarda sınava girme durumunun yeniden gündeme geldiğine dikkat çeken Konyar, şöyle devam etti:
“Özellikle çocukların kendi okullarında sınava girmeleri kaygı sürecini epey azaltmış iken bu yıl bu konuda geri adım atılmış oldu. Sınavda soruların puan hesaplamalarında Türkçe-Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin katsayılarının diğer testlere göre neredeyse %75 oranında yüksek olması da bir yılda yapılan önemli bir değişiklik. Bu içeriğe yansır ise beklendiği gibi öğrencileri zor bir sınav bekliyor olacaktır. İlk yılı olması nedeniyle yaşanacak bazı aksaklıklarına rağmen sınavdan daha ziyade yerleştirme sisteminin önem kazandığı bir sürece gireceğiz. Doğru tasarlanmış iyi tanımlanmış bir sistem zamanla oluşacaktır. Sınava giren öğrenci sayısı azalacak, gittikçe sayı ve oranlarının artırılmasına çalışılan özel okulların eğitimdeki payının artması sonucunda da devletin eğitim sistemini daha sağlıklı yönetebilmesini mümkün olabilecektir.”

İSTANBUL’A AYRILAN KONTENJAN YETERSİZ

Mega şehir İstanbul’da milyonun üzerinde öğrenci var iken 225 okulda 772 derslikte toplam 23.160 öğrenci için kontenjan ayrıldığını bunun da yeterli olmadığını belirten Maksut Konyar, “Okul sayısının ve türlerinin artırılması eğitim kamuoyundan gelecek tepkilerle değişme ihtimali de unutulmamalı” dedi.

Konyar, açıklamasının “sınav İçeriği” ile ilgili bölümünde de şu ifadeleri kullandı: ”MEB’in kılavuzuna göre sınavda öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru yöneltilecek. Sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek. İkinci bölümü ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve öğrencilere 60 dakika süre tanınacak. Sorular 8’inci sınıf müfredatından sorulacak. Sözel bölümde öğrencilere, 8’inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10’ar olmak üzere 50 soru; sayısalda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer olmak üzere toplam 40 soru yöneltilecek. Sınavın birinci bölümü 09.30’da başlayacak 10.45’te bitecek. 45 Dakikalık aranın ardından saat 11.30 da ikinci oturum başlayacak. Verilecek olan arada öğrenciler sınava girdikleri okullardan ayrılamayacaklar.”

Özel Çapa Bilim Kolejlerinin Kurucusu Konyar, açıklamasında ayrıca bütün öğrencilere başarılar diledi.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR