Özel Tasarım Çocuk Doğurmak Ne Kadar Doğru


Modern tıp, kendinden her gün farklı şekillerde bahsettiriyor. Bu ilerleyiş her ne kadar güzel gibi görünse de, insanların canını sıkabiliyor. Peki ama tıbbın bu şekilde kullanılması ne kadar doğru? Tartışma konusu. Özel tasarım çocuk doğurmak.

 

Mühendislik her zaman kendine yeni yerler buluyor. Özellikle genetiği değiştirmek, GDO konusunu her zaman gündeme getiriyor. Son noktada karşımıza çıkan detaylar ise oldukça heyecan ve hayret verici. Bilimsel ve ahlaki olarak ses getiren çalışmalarda, karşımıza yine yeni bir hamle çıkıyor. Çin üzerinde yapılan bir laboratuvar deneyi ardı, ilk genleriyle oynanmış çocuklar dünyaya geldi. 25 Kasım tarihinde yayınlanan video üzerinde gördüğümüz üzere, Çin üzerinde ilk genleri oynanmış çocuklar doğdu.

Genleriyle oynanmış çocukların özellikleri nedir?

 

Bilim kurgu eserleri, diziler ve diğer belgesellerde zamanla çok gördük. Epey korkutucu gelse de, tıbbın ya da genetik mühendisliğinin gideceği nokta elbette buralara geliyor. Çin üzerindeki bebekler için bu tarz bir durum söz konusu değil tabi. Onlar için olay, biraz daha sağlıklı olmak adına yapılmış ufak müdahalelerden ibaret.

HIV Virüsü Çözmek İçin

Aslında detaylara girince görülüyor ki, ortada yapılan işlem mantıken doğru. Zira bebeklerin babasında yer alan hıv virüsü, çocuklara geçmesin diye genlerde ufak bir müdahele yapılmış. Tıbbi göstergeler kişinin baba olmasını pek doğru bulmadığı için, genetik mühendisleri tarafından yapılan çalışmalar durumu toparladı diyebiliriz.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR