Özgeçmiş Yazarken Kariyer Hedefi Nasıl İfade Edilir?


kariyer hedefi

Kariyer hedefi , bir kişinin iş hayatında ilerlemek için kendine belirlediği yol olarak tanımlanır. Birçok firma iş başvurusu yapan adayların, iyi bir kariyer hedefine sahip olmasını bekler. Özellikle iş başvuruları için cv doldururken ya da hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli bölümlerden biridir.

Kariyer hedefi nasıl yazılır, öz geçmişte nasıl ifade edilmelidir?

Hayatınızın her alanında olduğu gibi iş hayatında da kariyeriniz için bir hedef belirlemelisiniz. Bunun için kendinize uygun olan işi belirlemeli, sevmeli ve kendinize gerçekçi ulaşılabilir, hedefler koymalısınız.

Hedeflerinizi kısa ve uzun vadeli olarak ayırmalısınız. Örneğin; bir genel müdürlük hedefiniz varsa bunun için iş hayatında, uzun bir süreye sahip olmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Uzun hedefleriniz için azimli, sabırlı ve takım ruhu ile çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yeni başladığınız bir sektörde üst düzey bir yöneticilik beklemek sizi hedeflerinizde ümitsizliğe itecektir.

  Yeni Mezunlar İçin CV Hazırlama Yöntemleri

Özgeçmiş Yazarken Kariyer Hedefi Nasıl İfade Edilir?

İş başvuru ve mülakatlarda “kariyer hedefiniz nedir?”  diye sorulmasının amacı, sizin vizyonunuzu, işi yapma arzunuzu ve çalışma hayatınıza bakış açınızı değerlendirmektir. Bu soruya verebileceğiniz yanıt içerisinde;

  • Kişisel gelişime ve öğrenmeye açıklığınız
  • Problem çözme odaklı olmanız
  • Takım ruhuna önem verdiğinizi belirtmeniz
  • İş yerini daha ileri seviyeye götürmek için başarılı ve faydalı bir çalışan olacağınızı vurgulamanız gerekir.
  • Ancak bu soruya cevabınız kısa, açıklayıcı ve net olmalıdır. Bu cevap, işverene hedef odaklı bir çalışan olup olmayacağınızın tespitini sağlayacaktır.
  Kolayca İşe Girmeniz İçin CV Hazırlama Teknikleri

Eğer bir özgeçmiş dolduracaksanız ya da mülakata girecekseniz kariyer hedefinizi önceden belirlemeli ve net, açıklayıcı bir şekilde anlatmalısınız. Bunun için yapmanız gereken ise kendinize öncelikle bir kariyer hedefi belirlemektir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR