Para biriktirmenize yardımcı olacak öneriler!


Para biriktirmek size imkansız görünüyorsa ve paranın nereye gittiğini hesap edemez haldeyseniz, bu içerik tam size göre. Para biriktirmek imkansız değil. İşte para biriktirmenize yardımcı olacak öneriler!

Para harcama kaynaklarını tespit edin!

En çok nereye para harcıyorsunuz? Bu duruma gerçekçi yaklaşın. Her gün dışarıdan kahve içiyorsanız, bu haftada ortalama 50 lira, ayda ise 200 lira demektir. Elbette, arada bir kendinizi ödüllendirmek için kahve alabilirsiniz. Ancak, amacınız para biriktirmekse evde kahve veya çayınızı kendiniz yapın. 10 liraya bir kutu kahve alıp, ay boyunca 200 lira tasarruf edebilirsiniz.

Yemeklerinizi evde hazırlayın

İnsanız, yemek yemeye ihtiyacımız var. Ama para biriktirmek istiyorsak, yemek masrafını düzenlememiz gerekiyor. Emin olun, dışarıda yiyeceğiniz en ucuz yemek bile, evde yapacağınız yemekten daha pahalıdır. Her gün makarna yemenizden bahsetmiyoruz. Evde, et pişirmek dahi dışarıdan daha uygun fiyatlı olur. Bunu kabullenin ve para biriktirmek için her öğünü evde yemeye gayret edin.

Hemen bir kumbara edinin

Çocukluğunuzu hatırlıyor musunuz? Ailemiz, bize tasarruf ve para biriktirmenin yollarını öğretmek için kumbara alırdı. Şimdi bunu yapabilirsiniz! Biriktireceğiniz parayı asla küçümsemeyin. Kendinize bir kumbara alın. Her gün 2 lira, 30 lira, 5 lira gibi paraları kumbarayı atın. Kahve, çay, yemek masrafını düzenlerseniz zaten biriktirecek ciddi paranız olur.

Borçlarınızı zamanında ödemeye gayret edin

Vergi, fatura, kredi kartı, senet gibi borçlarınızı zamanında ödemeye gayret edin. Çünkü, mutlaka onları ödemeniz gerekiyor. Eğer, gecikme olursa boş yere faiz ödersiniz ve borcunuz daha çok artar. Elinize para geçtikçe, borcunuzu ödeyin. Para biriktirmenin yolları olarak, kumbara almayı önermiştik. Borç ödeme tarihi gelene kadar kumbarada para biriktirebilir, strese girmeden borçlardan kurtulabilirsiniz.

Size en uygun ve avantajlı telefon tarifesine geçin

Telefon ve internet olmadan yaşayamaz hale geldik. Eskiden, bir evde bir telefon olurdu ve herkesin ihtiyacını karşılardı. Ama şimdi, evdeki herkesin telefonu var. Bu, 4 kişilik bir aile için 4 farklı fatura demektir… Öncelikle, gerçekten gerek yoksa bazı telefon hatlarını kapattırabilirsiniz. Tarifinizde, size en uygun olanı seçebilirsiniz. Örneğin, bazı GSM şirketlerinin kampanyaları var. Belirli bir tarifeyi satın alanlara, ay boyunca ücretsiz vale hizmeti veriyor. Eğer, otoparka ihtiyacınız oluyorsa, bunu değerlendirip çok ciddi tasarruf edebilirsiniz.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı