Pazartesi sendromu hastalık mıdır? Pazartesi sendromundan kurtulmak


Özellikle ilk okul yıllarımızdan beri canımızı sıkan, üzerinde düşündüğümüz ve bizi geren bir konu pazartesi sendromu. Lakin her zaman bu dertle tasayla yaşamak olmaz (ki eminiz ki herkeste bu dert yoktur). Peki ama ne yapılacak? Gelin konuşalım.

 

Pazartesi sendromu nedir?

 

Kimine göre psikolojik bir hastalık gibi görünüyor. Kimine göre de zorluklar ve istenmeyen şeylerin yapılması durumunda bir çeşit emrivaki yaratan durum. Bu yüzden pazartesi sendromu konusunu detaylı olarak incelemek yerine, farklı bakış açılarına göre yorumlayıp, bu durumdan nasıl kurtuluruz konusunu incelemek daha mantıklı geliyor. En azından şu an için. Peki ama neden bu sendromu yaşıyoruz?

Pazartesi sendromu nedenleri?

pazartesi-sendromu Pazartesi Sendromu Hakkında 6 Bilimsel Açıklama

  1. -Uyku düzenimizden dolayı

Uyku düzenimizin değişmesi pazartesi sendromunu yaşamamız için oldukça etkili. Bu durum Yaz saati ve kış saati uygulamalarında da ortaya çıkıyor idi ki, artık böyle bir derdimiz de yok (iyi mi kötü mü?).

sosyal-hayat Pazartesi Sendromu Hakkında 6 Bilimsel Açıklama

  • 2.  Güvenli sosyal hayat konusu

Pazartesi sendromuna ilişkin başka garip bir neden ise insanın sosyal bir varlık oluşu ve konuşmaya ihtiyaç duyması.

 

ani-degismeler Pazartesi Sendromu Hakkında 6 Bilimsel Açıklama

Ani duygusal geçişler. Yapılan bir bilimsel çalışmada, kişilerden düzenli aralıklarla duygularını kayıt altına almaları istenmiş ve pazartesi gününde hissetikleri stres ve depresif durumun salı, çarşamba yada perşembe günlerinden farklı olmadığı sonucuna varılmıştır. Ki bu önemli bir detay, bu konuya aman dikkat edelim.

kendini-kotu-hissetmek Pazartesi Sendromu Hakkında 6 Bilimsel Açıklama

Kişinin kendini kötü hissetmesi. Ki zaten bu bir sonuç. Haftasonları genellikle normalden daha fazla yiyip içmekle geçmekte bu da kişilere fiziksel olarak daha fazla zarar vermektedir. Amerikadaki her yaş ve her kesimden kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, kadınların kendilerilerini pazartesi günleri daha az çekici hissetikleri sonucuna varılmıştır.

inme Pazartesi Sendromu Hakkında 6 Bilimsel Açıklama

Sağlık durumu da önemli bir etken. Pazartesi günleri kendimizi daha sağlıksız hissetmiyoruz aslında gerçekten daha sağlıksız oluyoruz. Bilim insanlarına göre, kişiler sabit kilolarını normalde korusalar bile pazartesi günleri kilolar biraz daha artmış oluyor.

isini sevmek Pazartesi Sendromu Hakkında 6 Bilimsel Açıklama

Yapılan işin sevilmemesi. Kamuoyu araştırmalarına göre insanların %70’i işini sevmemekte. Bu durum psikiyatrist ve kariyer koçlarına göre “bunalımlı pazartesi”ye neden oluyor.

 

Şu ana kadar Pazartesi sendromunun sebepleri üzerinde konuştuk. Şimdi de pazartesi sendromundan nasıl kurtuluruz sorusunu inceleyelim.

Pazartesi Sendromundan Kurtulmak

1- Müzik ruhun gıdası derler, bu yüzden kendinizi motive edecek bir müzik bulun.

2- Pazartesi akşamı için güzel bir program ayarlayın ve bu sayede kendinizi de motive etmiş olun.

3- Enerji verecek bir şeyler yapın, için ya da hareketler edin. Kendinizi şimartın. Mesela sevdiğiniz bir şeyler okuyabilirsiniz aralarda. Renk yaratmak sizin elinizde.

4- Pazartesi günleri için güzel fotoğraflar çekin mesela. Ofis ortamınız ya da yaptığınız iş her ne ise bu durumu bir sanat eserine çevirebilirsiniz. Bu sayede pazartesi sendromunu yenmek konulu çalışmalarınız bir şahesere dönüştürebilirsiniz (kim bilir?).

5- Pazar günü de çalışabilirsiniz. Bu durum bazı kişiler için ekstra mesai demek malumunuz. O yüzden çalışmak hepimizi mutlu edecektir.

 

Bu maddeleri kendinize göre revize edebilir, yorumlayabilirsiniz. Uygunluk durumuna göre ayarlamanızı yaparak, emin olun sizler de bir şeyleri başarmak konusunda önemli adımlar atmış olacaksınız.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR