Plastik ambalajlar yerine muz kabuğu kullanalım mı?


Ülkemizde poşet ve plastik konuları son dönemlerde çok sık konuşulur oldu. Hepsinin belirli bir doğa çözümü var. Ama bazı ülkeler, işleri oldukça büyüttü ve gerçekten de muz kabuğu kullanarak sorunların önüne geçilmeye başlandı diyebiliriz. Hazır mısınız? Gelin başlayalım.

 

Tayland’daki ve Vietnam’daki süpermarketler, sebze ve meyve reyonlarında plastik ambalaj yerine muz yaprakları kullanmaya başladı. İnsanların çevreye olan duyarlılığı yükseldikçe, gerçekten de plastik kullanımı azalıyor. Örneğin ülkemizde uygulanan poşet ücretleri bu konuya büyük bir örnek oldu. Poşet kullanımı gerçek anlamda azaldı. New York’ta polistiren köpükten yiyecek ve içecek kaplarının yasaklanması, kahve telvesinden yapılan bardaklar, kendi kendine yok olan ambalaj malzemesi, yenebilen KFC ambalajı, içindeki su bitince yok olan şişe, farklı ürünlerde yeniden kullanım için LEGO benzeri ambalaj malzemesi gibi örnekler de bu alandaki çabalarını ortaya koyuyor.

Tayland üzerinde bir süpermarket tarafından uygulanan bu muz yaprağı tekniği oldukça ilgi çekti ve sosyal medyada insanların da gerçekten önem verdiği, merak ettiği bir süreci doğurdu. Hatta videolar viral olduğu için çok daha fazla kişi için önem arz etmeye başladı diyebiliriz.

 

Vietnam üzerindeki süpermarket sahipleri bu uygulamayı sevdiği için hızlı bir şekilde klasik sistemden vazgeçti ve muz yapraklarına onlar da yönelmeye başladı.

 

Videosu hazır, buyurunuz;

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR