Plastikler vücudunuza girerse obeziteye bile yol açabiliyor!


Plastik poşetlerin yasaklanmasından sonra iyice gündeme gelen plastiklerin tehlikesi artarak devam ediyor. Her geçen gün farklı bir zararını öğrendiğimiz plastiklerin obeziteye bile yol açtığı ortaya çıktı. Plastiklerin obeziteye yol açmasının nedenlerine ve olası diğer tehlikelere değinen Profesör Doktor Osman Erk bazı uyarılarda bulundu. Osman Erk plastiğin hayatımızın her yerinde olmasına rağmen ondan kaçınabileceğimizi söyledi. Özellikle plastik paketli hazır ürünlerden uzak durun çağrısı yaptı.

İç hastalıkları uzmanı Profesör Doktor Osman Erk plastiğin vücudumuza pek çok şekilde girebileceğine değindi. Doğaya terk edilen plastik atıkların havaya, toprağa ve suya karışabileceğinin, bu nedenle de yediğimiz her besine karışabileceğinin altını çizdi. Olası tehlikenin sadece obezite değil, kısırlık, astım ve hatta kansere kadar gidebileceği konusunda uyardı.

“Ülkemiz, plastik üretiminde ve kullanımında önde gelen ülkelerden biri. Temizlik malzemeleri, kozmetik eşyaları, su şişeleri, oyuncaklar ve tekstil ürünleri, plastik her türlü ambalaj hatta ilaçlar bile plastik maddeler içerebiliyor. Ürünlerin maruz kaldığı güneş, sıcaklık, rüzgâr ve bazı mikroorganizmalar bu plastik maddelerde mikroplastiklerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Mikroplastik dediğimiz şey çapı 5 milimetreden küçük plastik parçacıklardır. Tüm bu durumlar bize plastikten kurulu bir dünyada yaşadığımızı gösteriyor.”

Osman Erk özellikle plastik ambalajlı gıdalar konusunda alarm veriyor ve temkinli yaklaşmamızı tavsiye ediyor:
“Et, balık ve süt ürünlerinde ve sularda bahsettiğimiz mikroplastik maddeler bulunabilir. Plastik atıklar denizde de bol miktarda bulunduğu için deniz tuzlarında da bu maddeler bulaşabilmektedir. 21 farklı ülkeden çeşitli markalarla yapılan araştırmada 39 tuz markasının 36’sında mikroplastik maddelere rastlanmıştır. Lastik ambalajından ötürü kaya tuzlarında da bu maddeden bulunabilmektedir. Bu kimyasal maddeler besinler henüz tüketilmeden sıcak ve soğuk ortamlara maruz kalındığında sızabilmektedir.”

Bahsedilen mikroplastiklerin canlılar için tam olarak ne tür zararlar taşıdığı konusunda da konuşan Erk şunları aktarıyor:
“Bu maddelerin canlılara ne tür zararlar verdiği tam olarak bilinmese de pek çok tehlikenin olduğu konusunda düşünceler net. Hayvanlarla yapılan deneylerde mikroplastik maddelerin kana karışarak özellikle böbrekler, bağırsaklar ve beyinde yoğunlaştığı belirlenmiş. İnsanda ise en çok akciğerlerde toplandığı ortaya çıkmış.”


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı