Poşetlerden Sonra Bez Torbalara Geçtik Ama Bir Sorun Var: Hangisi Daha Çevreci?


Yeni yılın ilk günlerinden itibaren yapılan poşet ücretlendirmesi sonrası, pek çok kişi bez torbalara yönelmişti. Bu durumun gidişatına bakarsak, bazı marketler dayanıklı bez torba satışına da yönelmişti. Hatta kendi torbasını üreten marketler de oldu Bim gibi. Peki hangisi daha sağlıklı?

Yeni yıla girerken 25 kuruş poşet ücretleri de karşımıza çıkmaya başladı. Bu sayede plastik poşet kullanımı azaltıldı ve çevreye daha az zarar veren bez çanta tarzı ürünlerin üretimi yapılmaya başlandı. Peki ama gerçekten de bez torbalar poşetlere göre daha mı az zararlı?

Uzmanlar bu sorunun cevabı için 4 farklı soru hazırlamışlar.

  • Poşet ya da çantanın söz konusu olan üretim süresi ne kadar?
  • Ne kadar dayanıklı ve kaç defa kullanılabiliyor?
  • Geri dönüşümü kolay mı zor mu?
  • Doğaya karışıyor mu yoksa karışmıyor mu?

 

Bu soruların üzerine cevapları sıralayabiliyor ve sonuca ulaşabiliyoruz.

Kese kağıdının üretimi için 4 kat daha fazla enerji harcanmakta.

Kese kağıdının nakliyesi sırasında daha fazla enerji harcanmakta.  Aşağıda, bir poşetin doğaya daha az zararlı olması için maksimum ne kadar kullanılması gerektiğine dair detaylı bir araştırma bırakıyoruz.

 

Pencereli Kese Ka??d?
Peki çevre dostu sayılması adına kaç kere kullanılması gerek?

 

Özetle, en fazla kullanılan ürün en az zararlı ürün

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki söz konusu poşeti ya da torbayı, ne kadar çok kullanırsak o kadar doğaya katkı sağlamış oluyoruz. Zira bazen insanlar market çıkışlarında tek kullanımlık poşetler gibi hareket ederek ellerindeki poşetleri atabiliyor. Sonra yenisini alıyorlar fazla fazla. Bu yüzden mümkün mertebe fazla kullanmak, her zaman için dahaya en az zararı vermemizi sağlayacak.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR