Psikiyatri’de Şok Etkisi Yaratan Rosenhan Deneyi


1973 yılında David Rosenhan adında bir psikolog ‘On Being Sane in Insane Places’ (Kaçık Yerlerde Akıllı Olmak) adında bir makale yayınlıyor. Makalede de ünlü Rosenhan Deneyi’ni anlatıyor. Nedir o deney? ‘Pat Deneyi’ olarak da bilinen Rosenhan deneyi Dr. David L. Rosenhan tarafından yapılıyor
Makalesinin ilk cümlesi deneyin yapılma amacını açıklıyor; ‘Eğer akıl sağlığı yerinde olmak ya da olmamak diye birşey varsa, bunu nasıl bilebiliriz?’

Peki bu deney nasıl yapıldı?
Üç psikolog, bir psikiyatr, bir öğrenci, bir pedagog, bir ev kadını ve bir ressamdan oluşan sekiz kişi, ayrı ayrı, halüsinasyon işittiklerini söyleyerek, bir kliniğe müracaat ederler.Aslında hiçbir rahatsızlıkları yoktur. Kendilerine, kliniğe kabul edildikten hemen sonra, bir rahatsızlıkları kalmadığını söylemeleri ve normal davranmaları tembihlenmiştir. Öyle yaparlar. Ancak en erken çıkan bile klinikte yedi gün kalmak zorunda kalır.
Klinikten çıkanlar, aynı iddia ve başka isimlerle başka bir kliniğe başvururlar. Rosenhan ve ekibi, bu şekilde tam bir düzine kliniği ziyaret eder. Hasta olmadıklarına hekimleri ikna etmeleri, ortalama olarak on dokuz gün sürer. Bir keresinde deneklerden biri 52 gün klinikte tutulur.
Sahte hastalar hastaneden çıkarken de ‘gerilemiş şizofreni’ tanısıyla çıkıyorlar. Rosenhan bu ilk deneyin sonuçlarını yayınladığında A.B.D’de bir farkındalık başlıyor. İnsanlar, sadece hastaların ifadeleriyle tanı koymak ne kadar doğru, psikiyatr ve hastanelere ne kadar güvenebiliriz sorularını sormaya başlıyor.
Bu ilk deneyin sonucundan sonra bir hastane yönetimi Rosenhan’a meydan okuyor ve deneyin ikinci aşaması başlıyor
Hastane yönetim doktorlarına güvendiğini ve yanlış tehşis koymadıklarını iddiaa ediyor. Rosenhan da belirlenen hastaneye üç ay boyunca sahte hasta göndereceğini ve onların da bunu tespit etmesini söylüyor.
Üç ay boyunca hastaneye müracaat eden 193 hastanın 41’inin yalancı hasta olduğunu tespit ediliyor. Doktorlar bu tespit ettikleri 41 sahte hastanın 19’u için de ‘akıl sağlığı kesinlikle yerindedir’ diyorlar. Olay şu ki; Rosenhan aslında hastaneye tek bir kişi bile yollamıyor!
Rosenhan’ın makalesi, ülkesini ayağa kaldırmış ve Amerikan Psikiyatri Birliği’nin, Akıl Hastalıklarının Ayırıcı Tanısında El Kitabı (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM) adlı rehberini üçüncü kez değiştirmesini sağlamıştır.

Rosenhan’ın makalesi, ülkesini ayağa kaldırmış ve Amerikan Psikiyatri Birliği’nin, Akıl Hastalıklarının Ayırıcı Tanısında El Kitabı (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM) adlı rehberini üçüncü kez değiştirmesini sağlamıştır.

Kaynak: bonkersinstitute & medyago.com

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı