Psikolojik olarak rahatlamak için terapistlerin önerdiği basit ama etkili zihin boşaltma teknikleri


Daha önce kendinizi zihin boşaltma teknikleri ile rahatlattığınız oldu mu? Hayatımızın her alanında stresli olaylarla karşılaşıp köşeye sıkışmış gibi hissedebiliriz. Gerek iş, okul gerekse kişisel ve sosyal yaşantınızda pek çok zorlu, stresli, üzüntülü anlar yaşadınız ve bunlarla baş etmede oldukça zorlandınız. Bir terapistiniz varsa bile her zorlu anınızda onunla görüşmeniz mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda hayat boyu kendinizle baş başa kalsanız da zihninizi ferahlatmak ve psikolojik iyi hale gelmek mümkün! Hem basit hem de etkili birkaç teknikle zamanla olaylara bakış açınızı bile değiştirebilirsiniz!

Bir an için düşündüğünüzün tam tersini düşünün

Şu an kafanızda bir olaya dair bir senaryo, fikir ya da bakış açısı var. Kafanızdaki şeyin tam tersinin geçerli olması durumunda neler olacağını düşünün ve bir listesini yapın. Örneğin, bir arkadaşınızla kavga ettiniz ve fikir uyuşmazlığı yaşıyorsunuz. Siz kendi düşüncenizden emin bile olsanız bir an için onun haklı olduğunu ve onun haklı olması durumunda olayların nasıl şekilleneceğini düşünün. Onun kendi düşüncesini neden bu kadar sıkı bir şekilde savunduğunu anlamaya çalışın.

Bir şeyler çizin ya da boyayın

Zihninizin serbest akışını en iyi sağlayacağınız yer boş bir sayfa ve kalemlerdir. O anki ruh haliniz neyi ifade ediyorsa kalemler o temiz kâğıda onu aktarır. Sinirli ya da üzgün olduğunuz bir an resim yapmaya başlayın, sonra da o resmi bir yere kaldırın. Normal ruh halinizin olduğu bir zaman o resmi tekrar inceleyin. Bu sayede üzgün ve kızgın sizle mantıklı siz tanışacaklar.

Gökyüzüne bakın

Camdan dışarı gökyüzüne bakın. Muhtemelen bir süre sonra başınız dönecek. Gökyüzünün sonsuzluğu sizi boşluğa düşürebilir. Dünyadaki bütün insanların sizin gördüğünüz gökyüzünü, ayı ve yıldızları görüyor olması… İşte, dünya o kadar küçük, evren o kadar büyük… peki ya sizin derdiniz, dün karşınızdaki kişiyi kırma nedeniniz, bugünkü mutsuzluk nedeniniz, onlar ne kadar büyük?

Bir çay koyun

Diziler size çay içmenin güzelliğinden bol bol bahsetmiştir. Biraz da biz bahsedelim. Kendinize bir fincan çay demledikten sonra 5 dakika önceki siz olmaktan çıkacaksınız.

Teknolojiden uzaklaşın

Teknolojik aletlerden uzaklaştığınızda 1-2 saat içerisinde onların sizin üzerinize ne büyük bir ağırlık yüklediğini fark edeceksiniz. Gözünüzle göremediğiniz ancak sırtınızda çuvalla taşıdığınız bir yük gibi üzerinize binmiş radyasyon…

Ev işi yapın

Bazen işten, dersten, bilgisayardan, projelerden, sosyal medyadan uzaklaşıp bulaşık yıkamak, mutfak tezgâhını temizlemek, yemek yapmak, toz almak sizi sanki vücudunuzdaki pisliklerden arınmış gibi hissettirebilir. Ama bunları yaparken sadece önünüzdeki kirli tabağa, doğradığınız soğana ve tozunu aldığınız kitaba odaklanın… Deneyin 😊


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR