Puanı Düşük İş İmkanı Bol Üniversite Bölümleri


İyi bir üniversite ve gelecekte iyi bir meslek herkesin hayalidir. Kimi mühendislik, eczacılık, hukuk gibi bölümleri tercih ederken kimi öğrenciler de daha düşük puanlı bölümlere yönelirler. Unutulmaması gereken nokta belli başlı ve isim yapmış bölüm ve fakültelerin dışında diğer mesleklere de ihtiyaç olduğu gerçeğidir. Üstelik bazı bölümler var ki hem taban puanlarının düşük olması sebebiyle avantaj sağlıyor, hem de mezun olduktan sonra iyi bir iş ve kazanç sağlamaya olanak veriyor. İşsizliğin bir nedeni de budur. Gençler belli başlı bölümlere akın edip, hatta uzun yıllar tekrar ve tekrar bu bölümler için hazırlanıp popülerliği az olan diğer meslekleri göz ardı ediyorlar. Bu belli başlı popüler bölümlere olan yoğun ilgi, o bölümlerden bir çok mezunun çıkmasını ve o iş dalında gereğinden fazla mezun birikmesini sağlıyor. Bu nedenle sizler için bir araştırma yaptık. Tercih yaparken siz de bu Puanı Düşük Fakat İş İmkanı Olan Bölümlerden birini tercih edebilirsiniz.

Lise eğitimini tamamlayan her öğrencinin şüphesiz ki en çok istediği şeylerden biri de üniversiteye başlamaktır. Üniversiteye başlamak, hayalinizdeki mesleğe bir adım yaklaşmak, kendi ayaklarınız üzerinde durmak, para kontrolünü elinizde tutmak, seyahat etmek, gezilere-aktivitelere katılmak, yeni bir şehir ve insanlar tanımak üniversiteye gitmeyi daha cazip hale getirir. Tabi, okulu bitirdikten sonra meslek edinmek ve iş bulma durumu da göz ardı edilmemelidir. Eğlenceli geçen üniversite hayatının sonunda iş arayışına giren öğrencilerin olumsuz sonuçlar ile karşılaşması bir anda yıkım olabilir. Bu nedenle tercih döneminde mutlaka derinlemesine bir araştırma yapılmalı ve iş imkanı yüksek olan bölümler tercih edilmelidir. Aksi taktirde okul bittikten sonra “boşuna okumuşum” düşüncelerine kapılarak özgüveninizi kaybedebilirsiniz. 

Hayalinizdeki mesleği yapabilmek için her ne kadar ilgili bölümü yazsanız da ileride bu mesleği yapabileceğiniz bir ortam bulamayabilirsiniz. Hayatınızı idame ettirebileceğiniz ve meslek olarak size yakın olan seçenekleri değerlendirmeli ve yaşamanızın diğer dönemlerinde rahat bir hayat sürdürmek için iş garantisi olan bölümleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Kafası karışmış, henüz ne istediğine karar verememiş, hayalleri ağır basan, hayat şartlarını düşünen ve bölümler hakkında bilgisi olmayan üniversite adayları için puanı düşük, iş imkanı yüksek olan üniversite bölümlerini araştırdık. İşte detaylar!

Düşük Puanlı İyi Bölümler

Tapu ve Kadastro Bölümü

Bu bölüm geçmişten bugüne revaç gören ve kazancı her zaman iyi olan bölümlerden biridir. Bu bölümden mezun olan gençlere her zaman ihtiyaç duyulmuştur.

Diş Protez Bölümü

Sağlık sektöründe mezunlarına en çok ihtiyaç duyulan bölümlerden biri olan diş protez bölümü, dolgun maaşı ile son derece ideal bir meslek. Diş sağlığı konu olunca her geçen gün daha fazla uzman ihtiyacı bulunan bu bölüm tercihler arasına yazılabilir. 

Gemi İnşaatı Bölümü

İş imkanı yüksek olmasının sebebi çok fazla bilinmemesi olan geni inşaatı bölümü, dolgun maaşı ile gençlerin beklentilerini karşılayarak beğenisini kazanıyor. Mezun sayısı az olan ve sürekli ihtiyaç duyulan bu bölümde kolaylıkla iş bulabilirsiniz. 

Uçak Teknolojisi Bölümü

Havayollarının bünyesinde çalışmak isteyen gençlerin hayallerini süsleyen uçak teknolojisi bölümü, iş imkanı açısından da beklentileri karşılıyor. Özel havacılık şirketlerinin iş ilanları sıkı bir şekilde takip edilerek meslek sahibi olunabilir. Maaşları son derece dolgun olan uçak teknolojisi bölümü, gençleri cezp etmeyi başarıyor. 

Radyoloji

Düşük puanlı bir diğer sağlık bölümü olan Radyoloji de iş imkanı yüksek bölümler arasında yer alıyor. Hem devlet hem de özel kurumlarında iş imkanı bulunan bu bölüm, çalışma saatleri nedeni ile son derece rağbet gören mesleklerden oluyor. Dolgun maaşı, sosyal hakları ve çalışma saatleri açısından diğer pek çok bölüme göre avantajlı olan radyoloji de seçenekler arasında yazılabilir. 

Çocuk Gelişimi Bölümü

Hem 2 hem de 4 yıllık bölümleri olan çocuk gelişimi, son dönemlerde en çok rağbet gören bir diğer bölüm oluyor. İş imkanı son derece geniş olan çocuk gelişimi için pek çok alanda farklı meslekler yapılabilir. Rehabilitasyon merkezi, çocuk esirgeme kurumu, anaokulu ya da diğer alanlarda iş imkanı olan bölüm, pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasında yer alıyor. 

Optisyenlik

2 yıllık olan bu bölüm, yüksek kazanç sağlayan meslekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Son dönemlerde oldukça popüler olan optisyenlik bölümü, göz doktorlarının hastalar için düzenlediği reçetelere göre uygun gözlük camı yapmak ile yükümlü kişilerin okuduğu alandır. Günümüzde bu bölüme rağbet oldukça fazladır. 

Anestezi

Bilindiği üzere bu bölümün mezunları ameliyathanelerde görev alırlar. Bu bölüm mezunlarına her dönem ihtiyaç duyulmuş ve duyulmaya da devam edecektir. İş imkanlarının ve alınan maaşların yüksek olmasından dolayı oldukça ilgi gören ancak puanı düşük denilebilecek bölümlerden biridir.

Hemşirelik

Atanması en kolay bölümlerden biri olan hemşirelik, iş imkanları sayesinde pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Ülke sınırları içerisinde hastane ve sağlık kurumları göz önünde bulundurulduğunda sürekli ihtiyaç duyulan bu meslek, dolgun maaşı sayesinde de beklentileri karşılaşmayı başarıyor. Devlet ataması düşük bir puanla olan hemşirelik için özel kurum ve kuruluşlara da başvuru yapılarak olumlu sonuçlar alınabilir. 

Tercih dönemi yaklaşırken bu bölümleri de adam akıllı incelemenizi öneririz. Yardım almak isterseniz tercih döneminde Ünimetre online rehber öğretmenler ile size destek vermek için girişimlerini sürdürmeye devam ediyor, yakında açıklayacağız, aynı zamanda tüm üniversiteleri de karşılaştırabileceğiniz bir karşılaştırmalı üniversite tercih robotu hazırlıyoruz. Umarız faydasını görürsünüz.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR