Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Ve İş İmkanları


radyo televizyon ve sinema bölümü

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünün temel amacı, öğrencilerin toplumsal iletişim araçları hakkındaki bütün kuramları öğrenmelerini sağlamak ve teorik olarak öğrenilen bilgileri, topluma en verimli olacak şekilde pratiğe çevirmelerine yardımcı olmaktır.

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencilerinin medya sektöründe hatırı sayılır kişiler olması için gerekli enformasyonu kazanmalarını ve radyo stüdyosu, televizyon stüdyosu, dijital kurgu ünitesi gibi mesleki uygulamalarda becerilerini geliştirerek tam donanımlı birer medya profesyoneli olmalarını sağlar. Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü; Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Sinema, Fotoğrafçılık ve Grafik dallarından oluşmaktadır.

  Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü İş İmkanları

Bölüm mezunları kendilerini çok geniş bir iş yelpazesi içinde bulmaktadır. Gerek yerel gerek ulusal televizyonlarda kamera önünde ve kamera arkasında oldukça farklı alanlarda iş fırsatları Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunlarını beklemekte. Mezunlar meslekteki yönelmelerine ve kendilerini adadıkları dallara göre; sinemacı, sunucu, yönetmen, senarist ya da radyocu olabilmekte.

Son yıllardaki Radyo Televizyon ve Sinema başarı sıralamasına bakıldığında bölümün lider üniversiteleri şu şekildedir;

-Kadir Has Üniversitesi ( İSTANBUL )

-Yeditepe Üniversitesi ( İSTANBUL )

-Başkent Üniversitesi ( ANKARA )

Bölümün başarı sıralamasına göre ilk üç üniversitesinin de özel üniversite olması enteresan olsa da, bu durum şu şekilde açıklanabilir; ‘ Network gücü’’. Özel sektörün, bölümle ve bölüm mezunlarıyla bu kadar yakın temasta olması, bölümü seçecek öğrencileri de network gücü yüksek olan bu okullara doğru yönlendiriyor dersek haksız sayılmayız. Mezun olduktan sonra da tercih listesinin en başına bu okulları yazan öğrenciler referans ve iş bulma açısından pişman olmuyorlar.

Kadir Has Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, okulun İletişim Fakültesinde bulunmakta. Lokasyon olarak İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan okul sözel bölümlerde son dönemde oldukça iddialı bir duruş ortaya koymakta.

Yeditepe Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, okulun İletişim Fakültesinde bulunmakta. Ataşehir’de bulunan okul Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü olarak bir çok etkinlikte var olarak rakiplerinden geri kalmıyor.

Başkent Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, İletişim Fakültesinde bulunmakta. Lokasyon olarak Ankara’nın Bağlıca ilçesinde bulunan okul, başkentimizin bu bölümdeki en iyi temsilcisi konumunda.

Bölüm daha çok kendini geliştirmeye açık ve idealist bireylere hitap etmekte ve bölümü seçen adaylar eliminasyon sisteminin oldukça etkili olduğu bir sektöre bağlı durumda. Mezunlar arasında gelişimini en doğru şekilde tamamlayanların sektörün en güzel yerlerinde bulunacağı şüphesiz.

  Gazetecilik Bölümü Ve İş İmkanları


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR