Ramazanda Doğru Beslenmenin Formülü!


Müslüman alemi için maneviyatın ön plana çıktığı ve 11 ayın sultanı olarak nitelendirilen Ramazan ayı bedenlerin ve ruhun dinlenme ayıdır. Ramazan ayında gerçekleştirilen oruç ibadeti ile bedenlerimizi dinlendirirken beslenme düzenindeki değişikliklere dikkat edilmediği sürece başta mide, bağırsak olmak üzere önemli rahatsızlıklar meydana çıkabiliyor. Ramazan ayında alınacak olan ufak önlemlerle bu tür sağlık sorunlarının önüne kolayca geçilebiliyor. 

Beslenme ve Diyet uzmanı Merve Öz, ramazan ayında alınacak olan ufak önlemlerle meydana gelebilebilecek olan sağlık sorunlarının önüne kolaylıkla geçilebileceğini belirtiyor. Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu belirten Öz, Ramazan ayında da sahur yapmanın büyük önem taşıdığını belirtiyor. “Gecenin en tatlı uykusundan uyanıp yemek yemek pek çok kişi için zor olsa da gün boyu enerji dengesinin sağlanması için mutlaka sahur yapılması gerekiliyor. Özellikle sıcaklıkların artmasıyla birlikte açlık metabolizma hızının yavaşlamasına neden oluyor. Metabolizma hızı sahur yapılmadığında ise daha da düşüyor. Bu nedenle ramazan ayında kilo alan ve sağlık sorunları yaşana kişilere baktığımızda sahur yapmadığını görüyoruz” diyen Öz, sahurun çok önemli olduğunu belirtiyor. 

İşte Merve Öz’ün diğer tavsiyeleri. 

Uzun süren açlığın ardından iftar vakti gelince hafif bir çorbanın ardından 15 dakika bekledikten sonra ana yemeğe geçmenin sofradan daha rahat kalkabilmeye yardımcı oluyor. Ramazan ayının olmazsa olmazı olan tatlıların da bizler için çok yararlı olmadığını belirten Öz, bu nedenle tatlı yerine meyve yemenin çok daha isabetli olacağını ve sağlığımız için çok faydalı olacağını belirtiyor. 

Son olarak oruçlu olan süre uzadıkta insan vücudunun susuz kaldığını belirten Öz, kişilerin iftarla sahur arasında 10 – 12 bardak su tüketmesinin çok önemli olduğunu belirtiyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR