Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Neden Tercih Edilmeli?


rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü için tek cümlelik bir tanım yapmış olursak, koruyucu ruh sağlığı hizmeti diyebiliriz. Tanımdan da anlaşılacağı üzere programın amacı bireylerin gelişimlerini ve çevresiyle etkileşimini zorlaştıran etkenleri ortadan kaldırarak gelişme ortamını sağlayabileceği elemanlar yetiştirmek.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü ya da kısa tanımıyla PDR çok geniş bir alandır; eğitim alanında çalışabiliyor mezunlar, sağlık kuruluşlarında, eğitim alanlarının daha alt alanlarında, onun dışında askeri kurumlarda, adli kurumlarda, endüstri kuruluşlarında çok farklı yerlerde istidham edilebiliyor.

Bölümü Seçmeden Dikkat Edilmesi Gerekilen Şeyler

Bölümü tercih edecek öğrencilerde bulunması gereken en temel özellik; insanı sevmesi. Öyle ki insanı seven, iletişim becerileri güçlü olan, insan ilişkilerinde güçlü yapıya sahip olan, duygusal ya da günümüz deyimiyle sosyal zekalarını yükseltme adına insan ilişkileri son derece önemlidir ve bunları geliştirmiş bir öğrenci profili yetiştirmeyi ve insan ilişkilerini temelde destekleyen bir özellik olan empati kurma beceresini kazandırmayı amaçlayan bir bölümdür Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık.

Program dahilinde temel psikoloji derslerini alır öğrenci; psikolojiye giriş, kişilik psikolojisi, sosyal psikoloji gibi. Bunun dışında psikolojik danışmanlık derslerini alır; psikolojik danışma kuramları, ilke ve teknikleri, kariyer psikolojik danışmanlığı, etik dersleri gibi. Ayrıca uygulama dersleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında okullarda gözlem ve rehberlik uygulamaları, psikolojik danışmanlık, kariyer danışmanlığı uygulaması gibi.

  Üniversiteye Girişte Yeni Sistem: Temel Yeterlilik Testi (TYT)

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü hangi fakültede yer alır?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü Eğitim Fakültesi çatısı altında yer almaktadır. Bu bölümün yanı sıra fakültede Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ile birlikte dört anabilim dalı içerir; Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalı, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme.

2017 Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Taban Puanları sıralamasına göre Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümleri sıralamasının ilk 5 sırası şu şekilde:

  • Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce)
  • Hacettepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
  • İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
  • Bahçeşehir Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce)
  • Ankara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR