Renkleri Ne Kadar İyi Görebiliyoruz?


İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki her insanın her dönem her rengi göremiyor. Eski insanlardan örnek vermek gerekirse eski insanlar eserlerinde denizi ve gökyüzünü yeşil olarak açıklardı. Bunun nedeni bilim insanları tarafından o dönemlerde mavinin tam algılanmaması ya da yeşil ile mavi arasındaki farkın tam olarak bilinmemesi olarak açıklandı.

Renkler konusu pek çok kişi tarafından tartışılan bir konu. Bir dönem internette popüler olan bir elbisenin rengi konusunda pek çok kişi farklı renk gördüğünü belirtmişti. İnsan gözünde bulunan renk reseptörleri ve konikler renklerin algılanmasını sağlar. İşte aşağıda yer alan resimde kaç farklı renk gördüğünüzü sayın ve gözlerinizin renk algısını nasıl olduğuna göz atın. 

Eğer ki testi yaptıysanız ve kaç renk gördüğünüzü not aldıysanız gelin hep birlikte sonuçlara bakalım.

20’den az renk görüyorsanız : Yukarıdaki testte 20’den az renk görüyorsanız Dikromat olabilirsiniz. Yani gözlerinizde iki farklı renk konisi var ve sadece bu renkleri algılayabiliyorsunuz. Üzülmeyin, toplumun %25’i bu kategoriye giriyor ve bu kişiler genellikle beyaz, bej ve mavi renk tercih ediyorlar. 

20 -32 arası renk sayısı görüyorsanız : Yukarıda yer alan testte 20 – 32 arasında renk görüyorsanız trikomatsınız. Bu da gözünüzde üç renk konisi olduğu anlamına geliyor. Toplumun %50’si bu grupta yer alıyor ve geniş bir renk segmentinin tadını çıkartıyor. 

33- 39 arası renk sayısı görüyorsanız : Eğer ki testte 33 – 39 arası renk görüyorsanız, tetrakromatsınız. Bu kişilerin gözlerinde dört farklı renk konisi bulunuyor. Bu kişilerin sarı renkten rahatsız olduklarını belirten uzmanlar toplumun yüzde 25’inin bu kişilerden oluştuğunu belirtiyor. 

40 ya da daha fazla renk görenler : Tebrikler ya yalan söylüyorsunuz ya da tarihe geçmek üzeresiniz 🙂 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı