Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Ve Taban Puanları


rus dili ve edebiyatı bölümü

Rus Dili ve Edebiyatı bölümü Türkiye’de toplamda 12 üniversitede açılmış durumdadır. Pek çok bölümde gördüğümüz İstanbul baskınlığı Rus Dili ve Edebiyatı bölümünde yoktur. İstanbul’da sadece İstanbul Üniversitesi  Edebiyat Fakültesi çatısı altında 41 kişilik kontenjanıyla Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde faaliyet göstermektedir. Bu bölümün Türkiye genelindeki toplam kontenjanı ise 470’tir.

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü 2017 Taban Puanları Listesinde en yüksek puana sahip ilk beş üniversitenin sıralaması şu şekilde oluştu:

  • İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Gazi Üniversitesi (Ankara) Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon) Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü
  Almanca Öğretmenliği Bölümü ve İş Alanları

2018 Taban Puanları Nasıl Olacak?

Bu liste daha önceki yıllarda pek değişmediği gibi 2018 Rus Dili ve Edebiyatı Taban Puanları listesinden de pek değişiklik göstermeyecek gibi. Görece az üniversitede olması ve puanlarının çok yüksek olmamasının arkasında yatan sebeplerden belki de en önemlisi Rus Dili’nin Türkçe’ye uzak ve öğrenilmesi zor bir dil olması. Alfabenin farklı olması, Rus Dili gramerinin Türkçe’den çok farklı olması bu bölümü zorlaştıran etmenler arasında yer almaktadır. Öğrenilmesi zor olan diller arasında Rusça da yer almaktadır. Öğrenmek için Batı Avrupa dillerine kıyasla daha çok çaba gerektirmesinin altında yatan sebeplerden biri dilin farklı yapısı olmakla birlikte diğer sebep de formasyonun güçlü olmaması. Rusça İngilizce ve Almanca gibi dillere kıyasla yeni yeni yabancı dil olarak öğretilmeye başlanmıştır. Bu da bir takım aksaklıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Rus Dili ve Edebiyatı bölümünün mezunları çok çeşitli sektörlerde iş bulabilmektedriler. Dil ve Edebiyat kısmında iş hacmi kısıtlı olmakla birlikte, özel sektörde pek çok alanda potansiyeli yüksek iş fırsatları bulunmaktadır.

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne yerleşmek için öğrencilerin hem YGS’de hem de LYS’de başarılı olmaları gerekmektedir. Bölüm öğrencilerini DİL-3 puan türündeki gösterdikleri başarı sırasına göre almaktadır. DİL-3 puan türünde istedikleri üniversitenin taban puanını ve daha fazla puanı elde eden öğrenciler bölüme yerleşmeye hak kazanırlar. Rus Dili ve Edebiyatı  üniversitelerin Edebiyat, Fen-Edebiyat fakültelerinin yanı sıra Dil, Tarih ve Coğrafya, İnsani Bilimler ve Edebiyat fakültelerinde yer alan bir bölümdür.

Rus Dili ve Edebiyatı LYS’den öğrenci alımı gösteren diğer bölümlerde olduğu gibi lisans eğitimi olarak verilen bir eğitimdir.

  İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Puan Sıralaması

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR