Rusya Ay’a Gidecek ve ABD Ay’a Gitti Mi Diye Kontrol Edecek


Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin “NASA’nın Ay’a gidip gitmediğini belirlemek için bir Ay görevi düzenleyeceğiz” esprisi komplo teorisini alevlendirdi.

 

Komplo teorisi denince akla ilk gelenlerden birisi NASA’nın 1969’da Ay’a iniş yaptığını gösteren görüntülerin aslında sahte olduğu iddiasıdır. Zamanın en büyük bilimsel gelişmelerinden biri kabul edilen bu uzay görevinin aslında sahte olduğu ve Amerikan hükumetinin tüm dünyayı aldattığı düşüncesi görünüşe göre asla eskimeyecek.

NASA’nın sunduğu sayısız kanıta ve Apollo 11 görevinin tüm detaylarına rağmen, 2018 yılında hala bu düşünceye sahip kişiler olduğunu görmek mümkün. “Ay’a gidip bakacağız” Ama bunun ardında önemli sebepler var. İnsanları komplo teorilerine inanmaya yönelten psikolojik tuzakların yanı sıra, medyada sürekli birilerinin bu iddiaları dile getirmesi de komplo teorisinin eskimemesine yol açıyor.

Örneğin, Rusya ulusal uzay ajansı Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin Moldova Başkanı Igor Dodon ile yaptığı görüşmede söylentileri yeniden alevlendirdi. Rogozin’in Twitter hesabından yayımlanan bir videoda kendisine NASA’nın gerçekten 50 yıl önce Ay’a ayak basıp basmadığı soruluyor. Rogozin ise bu soruya yeni bir Ay görevi yapılacağını söyleyerek yanıt veriyor.

Rogozin “Oraya gidip gerçekten Ay’a inip inmediklerini inceleyeceğiz.” diyor.

Rogozin’in vücut diline bakılırsa aslında şaka yaptığı anlaşılıyor. Ama bu olay, Rusya’nın Apollo 11 görevinin detaylarına dair şüphe yarattığı ilk olay değil. 2015’te Rus gazetesi Izvestia tarafından yayımlanan bir makalede, Rus İstihbarat Komitesi Sözcüsü Vladimir Markin, 1969’daki meşhur olayın görüntü kayıtlarının ve 1972’ye kadar NASA’nın topladığı Ay taşı örneklerinin ortadan kaybolmasının uluslararası bir ekip tarafından incelenmesini talep etmişti.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR