Sabahları Kilo Aldıran 6 Alışkanlık

Fotoğraf Galerisi.


Sabahları herkesin bir ritüeli vardır. Erteleme düğmesine beş kez basmak, güne başlamadan önce birkaç dakika vücut esnetmek ya da 30 dakikalık bir duş almak.. Gününüze başlama alışkanlıklarınız aynı zamanda kilo almanıza sebebiyet veriyor olabilirler mi diye hiç düşündünüz mü? Aşağıdaki sabah alışkanlıkları istenmeyen kilo alımınızın nedeni olabilir.

1. Karanlıkta Değişirsiniz

PLOS One dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, sabah uyandığınızda panjurlarınızı kapalı tutarsanız, güneşin size hediye ettiği kilo yakma seansını kaçırırsınız. Çalışma, uyanır uyanmaz güneş ışığı alanların daha düşük BMI(Vücut Kitle Endeksi)'ları olduğunu göstermektedir. Çalışma, 20-30 dakikalık gün ışığının bir bireyin BMI'ını etkilemek için fazlasıyla yeterli olduğunu ekliyor.

2. Tartılmamak

Konu tartıya adım atmaya gelince aşk-nefret ilişkisi vardır. Bu 50/50 ilişkiden dolayı, sabah duştan çıktığımızda üzerine basmayı ihmal etmemiz kolaylaşır. Bununla birlikte, Uluslararası Obezite Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma, kadınların tartılma süre aralıkları uzadıkça daha fazla kilo aldıklarını söylemektedir. Araştırmacılar, bu aralıkları sabit tutan kadınların daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmaya eğilimli olduklarına inanıyor.

3. Kahvaltıyı Atlamak

“Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür” derler. Beslenme ve egzersiz uzmanı Kathleen Alleaume'e göre, kahvaltıyı atlarsanız, gün içinde sağlıksız yemek rutinine geçiş yapmaya başlayabilirsiniz. Dengeli bir kahvaltının günün geri kalanı için sizi enerjik tutmasında ve ayrıca sağlıklı yeme alışkanlıklarının oluşmasında yardımcı olacağını belirtiyor. Mükemmel kahvaltının, kafein isteğini engellemeye yardımcı olacak lif ve proteine sahip olduğunu da ekliyor.

4. Yatak Toplamamak

Sabah uyandığınızda, yatağınızı toplamak gibi küçük şeyleri ihmal etme eğiliminde olabilirsiniz. Ama belinizi önemsiyorsanız tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. Bir Ulusal Uyku Vakfı araştırması yapılmış ve yatağını toplayanların, yatağını toplamayanlara göre, % 19 daha iyi dinlenebildiklerini bulmuşlardır. İyi bir gece uykusu daha düşük bir BMI ile ilişkili olduğundan, neden bu olumlu alışkanlığı edinmek istemeyesiniz ki? The Power of Habit(Alışkanlığın Gücü) kitabının yazarı Charles Duhigg, düzenli olarak yataklarını yapanların kalorilerini kontrol altında tutabilen ve daha iyi bir iradeye sahip insanlar olduklarını yazmıştır.

5. Fazla Kahve, Yetersiz Su İçmek

Sabahları çok fazla kahve içmek ve bu miktarı suyla dengelememek beliniz için ciddi sonuçlar doğurabilir. Vücudunuzun suya ihtiyacı vardır, çünkü metabolizmanızı hızlandırır, beyninize yakıt verir ve vücudun toksinleri dışarı atmasına yardımcı olur. Sabahları su içmek faydalıdır çünkü gece boyunca vücudunuzun yaktığı besinleri geri kazanmanıza da yardımcı olur.

6. Alarmı Ertelemek

Uykusuzluk genellikle zayıf beslenme ve kilo alımı ile ilişkilidir. Az ve uyku, kişinin konsantrasyonunu etkileyebilir ve bu onu abur cubur yemeye daha yatkın hale getirebilir. Fakat aynı zamanda çok uzun süre uyumak da aynı etkiye sahip olabilir, çünkü vücut zamana uyum sağlayamaz ve dengesizlikler olabilir. Ayrıca uzun süreli uyku, kan şekerinde dalgalanmalara ve yüksek kilo gibi sorunlara da yol açabilir.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı