Sadece İnsanoğluna Ait 10 Sıra Dışı Özellik

İnsan davranışları bazen açıklanamayacak kadar karmaşık olabilir...


İnsan davranışları bazen açıklanamayacak kadar karmaşık olabilir. Çevremizde olan olayları, hatta kendimizi ve eylemlerimizi dahi genellikle anlayamıyoruz. Neden ciddi durumlarda gülmeye eğilimliyiz veya neden çılgın insanlar bize ilgi çekici geliyor?

Gündüzleri daha az yalan söyleriz

Herkes yalan söyler... değil mi? İnsanların öğleden sonraları, gündüzden daha fazla yalan söyledikleri ortaya çıkıyor. Bilim insanları, özellikle dürüst insanlarla konuşursak, gün içinde dürüst olma eğilimimizin azaldığını iddia ediyorlar. Kötü davranışlara eğilimli kişiler her zaman yalan söyleyecektir. Güçlü bir ahlaki vicdan ve iyi bir öz-denetime sahip olan dürüst insanlar geceleri yorulur ve dürüstlük düzeyleri azalır. Bu nedenle uzmanlar, insanların önemli toplantılara öğleden sonra değil, günün ilk yarısında katılmalarını tavsiye ediyor.

Ellerimizi yıkamak şüpheyi azaltır

Ellerimizi yıkamak, hem fiziksel hem de ahlaki “temizliğe” katkıda bulunur. Elimizi yıkadığımızda, belki de suçluluk duyduğumuz şüpheler de suyla birlikte akar gider..

Çoğu insan için karar vermek zordur ve çok fazla tereddüt etme eğilimindedirler. Psikologlar, ellerimizi yıkamanın, kendimizi özgürleştirmenin bir yolu olduğunu, geçmiş hatalar hakkında daha az kaygı duymamızı ve yeni bir başlangıç yapmamızı sağlamakla bağlantılı olduğunu düşünüyorlar.

Sessizliği garipseriz

Bilim insanları, sessizliği garipsememiz için 4 saniyenin yeterli olduğunu buldular. Bu durum, bir sosyal gruba ait olmak ve kabul edilmek gibi ilkel korkularımızla bağlantılıdır. Ortamdaki herkes sessiz kalırsa, kendimizden şüphe duymaya başlıyoruz. Psikologlar, bir sohbete ara vermeyi önermez. Herkesin neden sessiz kaldığını anlamak daha iyidir.

Parmaklarımızın buruşması

Farklı çalışmalar, buruşan parmaklarımızın, ıslak nesneler üzerindeki tutuş hakimiyetimizi geliştirdiğini göstermektedir. Bilim insanları, buruşan parmakların, atalarımızın ıslak bitki örtüsü veya derelerden yiyecek toplamalarına yardımcı olmuş olabildiğini varsayar. Ayak parmaklarında da oluşabilen benzer durum, yağmurlu havalarda daha iyi yürümemize yardımcı olmuş olabilir. Bu buruşukluklar, cildin altında sıkışan kan damarlarından kaynaklanır.

Uygunsuz kahkahalar çaresizliğimizi gösterir

Kahkaha, insanları bir araya getiren sosyal bir duygudur. İyi ilişkileri sürdürmek için iyi bir girişimdir. Uygunsuz kahkahalar genellikle çaresizliğimizi ve duygusal gerginliğimizi açığa çıkarır. Bir kişi, cenaze töreninden veya bir kazadan sonra gülmesini durduramıyorsa, bu bir stres belirtisidir. Vücudumuz kahkaha yardımı ile acıyı gidermeye çalışır.

Dedikodu yapmak, tehlikeden kaçınmamızda yardımcıdır

İster inanın ister inanmayın, eski zamanlarda dedikodu çok önemliydi, çünkü insanları yaklaşan tehlikeler hakkında uyarırdı. Son çalışmalar, dedikodunun hem konuşmacılar hem de dinleyiciler üzerinde iyi bir etkiye sahip olduğunu ve önemli bir sosyal rol oynadığını gösteriyor. Bilim insanları, dedikoduların bilgi almak için bir yol olduğunu düşünüyorlar. Dedikodu, arkadaşlarımızın ve düşmanlarımızın kim olduğunu anlamamıza yardım eder. İlkel zamanlarda insanlar küçük gruplar halinde yaşarlardı ve potansiyel rakiplerinin ve düşmanlarının kim olduğunu bilmek zorundaydılar. Ve dedikodu bunu anlamanın en kolay yoluydu.

Günümüzde dedikodu, bir eğlence şeklidir. Ancak, dedikodu yapmadan önce iki kez düşünün ve birisinin duygularını incitebileceğinizi unutmayın!

Gözlerimizi oynatmak, bir şeyleri hatırlamamıza yardımcı olur

Bir şeyi hatırlamaya çalıştığımızda, gözlerimizi rastgele hareket ettiririz. Araştırmacılar, yaşlı insanların bazı şeyleri hatırlamak istediklerinde gözlerini daha sık kullandıklarını fark ettiler.

Tuvalet kağıdı rulosunu değiştirmekten kaçınırız

Bilim insanları, her şeyin motivasyonla ilgili olduğunu varsayar. Bir şeyi, ancak, ilginç ve zorlayıcı olarak değerlendirirsek ve belirli sonuçlara ulaşmak istiyorsak yaptığımızı söylerler. Ve tuvalet kağıdı rulosunu değiştirmek konusunda ilginç bir şey yoktur.

Sevimlilik, ilgi gösterme eğilimimizi tetikler

Pek çok insan küçük çocukların gerçekten sevimli olduğunu düşünür, ve bunun nedeni oldukça basittir: Evrim. Çocuklar çaresiz olarak doğarlar ve ebeveynleri yıllarca onlara bakmak zorundadırlar. Dikkatimizi korumak için beynimiz bize ilgi ve şefkat duyguları veriyor.

Bilim adamı Konrad Lorenz, birkaç fiziksel özelliği olan “bebek şeması” terimini tanımladı: iri gözler, dolgun yanaklar ve büyük bir kafa. “Bebek şeması” hayvan yavruları için de geçerlidir. Bu yüzden internette sevimli kedi fotoğrafları paylaşmayı severiz.

Tüylerimizin diken diken olması geçmişten gelen bir savunma mekanizmasıdır

Bilim insanları, tüylerimizin diken diken olmasının atalarımızdan bir kalıntı olduğunu açıklıyor. Bu durum, cildimizdeki her bir tüye bağlı küçük kasların büzülmesiyle meydana gelir. İnsanlar ayrıca, duygusal durumlar sırasında bunu deneyimleme eğilimindedir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı