Sağlık Bakanlığı 4 Bin Uzman Hekim Alımı Yapılacağını Açıkladı!


uzman hekim alımı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, yapmış olduğu açıklamalarla beraber aile hekimlerinin yoğunluğuna ve sağlık ocağının çalışma şartlarına yönelik ifadelerde bulundu. Gümüş ayrıca yapmış olduğu açıklamada 4 bin uzman hekim alımı yapacaklarını sözlerine ekledi.

Uzman hekim alımı ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş; sağlık ocaklarının çalışma saatlerine yönelik olarak istihdam edilecek personel sayısı hakkında detayları açıkladı.

Eyüp Gümüş’ün açıklamalarından satır başları;

Radyoloji ve laboratuvar hizmetlerinin de yer alacağı merkezler ufak hastane görevinde bulunacak. Ayrıca bu merkezlerde yeni alımı yapacağımız aile hekimleri için çalışma ortamı olacak. Sözleşmeli olarak aldığımız aile hekimlerini burada istihdam edeceği ayrıca merkezlerimiz saat 23:00’a kadar açık olacak.

  Sağlık Bakanlığı KPSS 2018 Personel Alımı Kontenjanlarını Açıkladı

Mahalle genelinde sorunların yüzde 90 oranında azaltılmasını amaçlıyoruz. Söz konusu sistemlerle beraber hastane acillerinde yaşanan yoğunluğu en aza indireceğiz. İlk etapta pilot çalışmamızı başlatacağız. Triajı mahalleye alıyoruz. Edirne, Malatya, Silivri, Bartın’da hazırlığını yapıyoruz. Yıl sonuna kadar bunlardan özellikle İstanbul, İzmir, Ankara’yı yapacağız. Bu şehirler çok kalabalık olduğu için buralarda sorun oluyor. Buradaki ekip, aile hekimlerinin kronik takiplerini de yapacaklar.

24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nden sonra pilot illerde uygulama devreye girecek. Örneğin Samsun’da varsa yüz tane uzman isteyen onları alacağız yoksa eğer kamu hastanelerinden görevlendirmelerini yapacağız.

Bu şekilde 4 bin civarında uzman almayı düşünmekteyiz. 72 yaşa kadar süre olduğu için emekli olanlardan da olabilir. Şu ana kadar bu hekimlerimizden de 150 başvuru gelmiştir ve ayrıca bazıları hemen, hemen görevlerine başladılar.

Genel durumu uygunsa çalışmaya ihtiyaç da varsa direkt olarak başlattıklarımız da var. Buradaki uzmanlar, ameliyat yapmayacağı için emekli hekimlerimizin de çalışmasında bir engel yok. Hekimlerimiz, kadın doğum takibi yapabilir, gerektiğinde hastane ile ilişkisi olursa sevk almaksızın hastayı gönderebilir. Sistem bir anda devreye girmeyecek. Öncelikle 300 tanesi için çalışmalarımız devam ediyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR