Sağlıklı Bir Diyet İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler!


Yazın yaklaşmasıyla birlikte pek çok kişi kilo vermenin çeşitli yollarını arıyor. Tam bu noktada kişilerin yardımına diyet listeleri koşuyor. Ancak bu diyet listeleri kulaktan dolma bilgilerle hazırlandığı için insan hayatını hiçe sayıyor. İşte sağlıklı bir diyet için yapılması gerekenler. 

1 – Hedeflediğiniz kiloyu belirleyin

Kilo vermek pek çok kişinin istediği ve her defasında yaptığı bir şey. Sorun şu ki kilo verme bir süreç ve pek az insan bu süreci başarılı bir şekilde yürütüyor. Bu nedenle diyete başlamadan önce vermek istediğiniz kiloyu ve hedeflediğiniz kiloyu belirleyin. Bununla birlikte bu kilo verme işlemini ne zamanda tamamlayacağınızı da belirleyin. Örneğin ayda 1 kilo verme ile işe başlayıp bir yıl içerisinde 12 kilo verirseniz hem hedefinizi tutturmuş olursunuz ve motivasyonunuzu diri tutmuş olursunuz. 

2- Sık sık tartıya çıkmayın

İlk maddemizde de belirttiğimiz gibi, kilo vermek bir süreçtir. Bu nedenle kilonuzu takip etmek amacıyla sık sık tartıya çıkmak pek çok kişinin yaptığı yanlış bir davranıştır. Kilo vermek bir süreç olduğu için kilolarınız bir hafta içerisinde verilmez. Kilo verdiğinizi tartı üzerinde görmediğiniz için bu durum sizin motivasyonunuzu olumsuz etkiler ve pek çok diyet bu nedenle daha tam anlamıyla başlamamışken biter. 

3- Kendinizi ödüllendirin

Diyet sürecinde motivasyonunuzu diri tutmak çok önemlidir. Bu nedenle diyet sürecindeyseniz kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Kilo verdikten sonra kendinize ufak bir kaçamak yaratabilirsiniz. Bu hem sizin diyet sürecinize önemli bir etki yapacaktır hem de diyetten sıkılmamanızı sağlayacaktır. 

4- Bardağı dolu tarafından görün

Verilen kilolar başlangıçta sizin için ufak görünebilir ancak vermiş olduğunuz bu kilolar her şeyin yolunda olduğunun bir göstergesi. Bu nedenle bardağın dolu tarafından bakmanız sizin için ilerleyen süreçte çok faydalı olacaktır. 

5- Diyette kendinizi mahrum bırakılmış ya da dışlanmış hissetmeyin

Sağlıklı bir yaşama kavuşmak ve kilolarınızı vermek için baş koyduğunuz diyet sürecinde kendinizi dünyadaki tüm güzelliklerden mahrum bırakılmış ve dışlanmış olarak hissetmeyin. Gün içerisinde yeterli ve dengeli bir şekilde tüketeceğiniz et, süt, sebze, meyve ve tahıl besin gruplarındaki yiyecekler hem sizi gün içerisinde zinde tutacak hemde bir süre sonra yeni beslenme şeklinize alışacaksınız. 

6- Yemek yeme istediğiniz geldiğinde açlığınızı sorgulayın

Pek çok kişi acıktığı için yemek yemez. Yapılan araştırmalar insanların mutsuz olduğunda, sinirlendiğinde ya da mutlu olduklarında kendilerini aç hissedip yemek yediklerini ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle yemek yemeden önce açlığınızı sorgulayıp sonrasında yemek yemenizde fayda var. 

7- Ne yediğinize dikkat edip not alın

Diyet sürecinizde yediklerinizi not etmenizde büyük yarar var. Aldığınız notlar sayesinde öğün sayılarınızı görebilir ve öğünlerinizde hangi besinleri tükettiğinizi bilebilirsiniz. Bu sayede sağlıklı bir diyet sürdürüp sürdürmediğinizi tespit edebilirsiniz. 

8- Ofisteki ve evinizdeki çekmeceleri düzenleyin

Evinizde ve ofisinizde çekmecenizdeki düzenlemeniz diyet sürecinizde işinize yarayacaktır. Zira bulunduğumuz yerdeki dolabımızda ya da çekmecelerimizde çikolata ve bisküviler saklayabiliriz ve bu durum bizim diyetimizi olumsuz etkiler. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR