Sağlıklı Bir Salata İçin 5 Önemli İpucu


Sağlıklı Bir Salata İçin İpuçları
Sağlıklı Bir Salata İçin İpuçları

SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı beslenme dediğimiz zaman birçoğumuzun aklına ilk olarak gelen yiyeceklerden biri de salatalıklardır. Peki salata içerisinde kullanılan sebzeler ve doğru olan sağlıklı salata hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Sağlıklı salata nasıl olmalıdır sorusunun cevabını bu yazımızda sizinle paylaşacağız.

SOSLARDAN KAÇININ

Salatalık hazırlarken bazen tadını arttırmak ve lezzeti katlamak için çeşitli salata soslarını kullanırız. Bu soslar düzensiz ve bilinçsiz kullanıldığı zaman sağlık kaynağı olan besinlerin tüm değerlerini yok ederek yüksek kalorili yapısından dolayı da bize kilo aldırabilir. Sağlıklı bir salata için en güzel sos biraz zeytinyağı, limon ve sirkedir.

SEBZELERİ İYİCE YIKAYIN

Salata hazırlamadan önce salata içerisinde kullanılacak sebzelerin iyice yıkanılması gerekmektedir. Özellikle yeşil yapraklı bitkilerde yerleşen ve üremeye başlayan organizmalar iyi yıkanılmadığı takdirde beslenme yolu ile insan vücuduna girdikten sonra ölümcül olabilecek dereceye varan hastalıklara yol açabilmektedir. Sebzeleri yıkamak için bir kaba bir tutam sirke dökün ve su doldurun içine sonrasında sebzelerinizi bu kabın içerisinde temizledikten sonra tekrar musluk altında yıkayın ve yeni bir kaba koyup salatanızı hazırlamaya başlayın.

SALATA HAZIRLANIRKEN METALDEN KAÇININ

Mutfak ürünlerinde her ürünün neredeyse bir metal olanı bir de ahşap yani tahta olanından üretilmişi bulunmaktadır. Sizde salatanızı hazırlarken metal bıçak yerine ahşap bıçak kullanın. Metal bıçak kullanımı sebzenin mineral, vitamin ve besin değerlerinin kaybolmasına yol açmaktadır.

KESME TAHTASI İYİCE TEMİZLENMİŞ OLMALI

Sebzelerinizi kesmek için kullandığınız kesme tahtası iyice temiz olmalıdır. Hatta imkanlar dahilinde ise et kestiğiniz tahta ile sebzeleri kestiğiniz kesme tahtası farklı olsun. Bunun nedeni ise temizlense dahi etten gelen mikroorganizmalar kesme tahtası üzerinde tutunabiliyorlar. Burada keseceğiniz salatalar organizmalar tarafından kuşatılabilir ve bu salatanın tüketiminde hastalık kapmanıza yol açabilir.

BAHÇEDEN TOPLANDI, KESİN TEMİZDİR DEMEYİN!

En önemlisi ve en çok yanlışa düştüğümüz nokta bu. Sebzeler için eğer bir işletme ya da ticari amaçla üretilmediğini bildiğimiz noktalardan toplanan sebzelerin tamamen organik ve doğal olduğuna inanırız. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Sonuç olarak o sebzelerin gelişim aşamasında kullanılan sular, hava kirliliği, araçların saldığı egzoz gazı, çevre kirliliği gibi faktörler sebzeler üzerinde organizma üremesine neden olur. Bunlarda sizin hastalık kapmanıza yol açabilir.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR