Sahip Oldukları Deri Hastalığı Sanat Oldu!


Nadir görünen bir deri hastalığıyla dünyaya geldiler, hastalıkları sanat oldu. Konjenital melanositik nevüs (CMN) adı verilen ve dünya genelinde ender görülen bir deri hastalığına sahip olanların bu rahatsızlıkları sanat oldu. 

İngiltere’nin Cambridgeshire bölgesinde yaşayan 24 yaşındaki Gemma, CMN rahatsızlığı bulunan 30 kişi ile birlikte dünya genelinde gerçekleşecek olan bir sanat sergisi başlattı. Konuyla ilgili olarak BBC Newsbeat Radyo 1’e açıklamalarda bulunan Gemma “Görüntümün bir sanat olara görülmesi ve sanat için kullanılması benim için harika bir şey” dedi. 

İngiltere’nin Leeds kentinde Tıp Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi olan Gemma CMN rahatsızlığı ile doğduğunu ve bu rahatsızlığın bir tedavisi olmadığını belirtiyor. Gemma büyümeye başladığında ailesinin ve doktorların ona, kahverengi lekelerinin ya da doğum lekelerinin olduğunu ancak yaşının ilerledikçe bunun bir rahatsızlık olduğunu öğrendiğini söylüyor. 

Sıradan bir hayat geçiren Gemma açıklamasının devamında şunları söyledi. 

“Doğumumdan çoçukluğuma kadar normal şeyler yaptım. Normal arkadaşlarım ve arkadaşlıklarım oldu. Lekelerim ortaya çıktığında saklama ihtiyacı duydum. Arkadaşlarımın benden uzaklaşacağını düşündüğüm için jimnastik giysileri giymeye başladım. Ergenlik dönemimde bu durum beni etkilemeye başladı. Farklı görünüyordum ve farklı olduğumun farkındaydım. Bu rahatsızlığa sahip olan başka kimse yoktu. Bu rahatsızlığımı saklama ihtiyacı duydum. Atkılar takıyordum ve uzun kollu giysileri tercih ediyordum. Bikinilerden kaçındım ve insanların arasında lekelerimi göstermedim.” dedi.

17 yaşında farkındalıklarından sıkıldığını ve İspanya’ya tatile gitmeye karar verdiğini açıklayan Gemma, ilk bikinisini İspanya’da giydiğini belirtiyor. Gemma ilk bikini giyme deneyimi hakkında;

“Lekelerim olmasına rağmen kimse bana bakmadı, bir şey demedi. Bu durum terapi gibiydi. Hayattan çok zevk almaya başladım. Bunun önemli olmadığını ve kendimi kısıtlamama gerek olmadığını fark ettim, hayatımı yaşamaya başladım.”

“Beni nasıl buluyorsun” isimli sergide fotoğraflanan ilk isim olan Gemma, farklı bir deneyim yaşadığını ve bu deneyimin ilk başlarda korkutucu geldiğini belirtti. 

“Daha önce hiç tanımadığım birinin karşısında sadece iç çamaşırlarımda duruyordum. Ne makyaj yapmıştım ne de saçlarıma bir şey. Genellikle nasıl göründüğüm konusunda kontrol sahibi olmaktan hoşlanırım. Özellikle de fotoğraf çekinirken. Ancak bu kontrolü bir başkasına bırakmak beni çok tedirgin etti.” dedi. 

13 ülkeden çocuk ve yetişkinlerin yer aldığı serginin tamamlanması 3 yıl sürdü. Mart sonunda ilk olarak İngiltere’nin başkenti olan Londra’da başlayacak olan sergi daha sonrasında dünyayı gezecek. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR