Sanat Tarihi Bölümü Ve Taban Puanları


sanat tarihi bölümü

Sanat Tarihi bölümü en kısa ve genel tanımıyla şu şekilde tanımlanabilir. Tarih koşullarından doğan maddi kültür eşyalarını inceleyen bir bilim dalıdır. Bölüm öğrencilerinin amacı ise görsel sanatların, değişik mekanlarda, tarihsel süreç içerisindeki oluşumunu, mantığını ve işlevini incelemesidir. Bununla birlikte sanatçılar ve eserleri hakkında yorumlarda bulunarak sanatın anlaşılmasına katkıda bulunurlar.

Sanat Tarihi bölümü önemli meslek dallarından birisidir. İşte tüm detaylarıyla sanat tarihi bölümü…

Yılda yaklaşık bine yakın kazının gerçekleştirildiği, yer üstünde korunması gerekli birçok mimari eserin bulunduğu, müzelerdeki eserlere de bakıldığında bunların çokluğu, bölümün ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.

Sanat Tarihi bölümünü tercih edecek öğrencilere, Türk – İslam Sanatı, Avrupa ve Bizans Sanatı alanlarında verilen teorik dersler dışında, AutoCat gibi bilgisayar programı ve fotoğraf çekimi eğitimleri de verilerek teori ile birlikte pratiğinde kazandırılmasıyla teknik anlamda donanımlı hale getirilir. Çünkü bu bir sanat tarihçi için önemlidir; görmek, incelemek, araştırmak ve hissetmek durumundadır. Bu bölümü bitirdikten sonra mesleği icraa edecek kişiler müzelerde ve sanat merkezlerinde çalışabilir.

Peki Sanat Tarihi hangi fakültede yer alır?

Fen Edebiyat Fakültesi çatısında yer alır. Ayrıca Ankara Üniversitesi gibi bazı üniversitelerde ise Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi çatısında yer almaktadır. Fen Edebiyat Fakültesi bölümleri içinde Sanat Tarihi’nin yanı sıra Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Sanat Beşeri ve Sosyal Bilimler gibi bölümler de yer almaktadır.

2017 Sanat Tarihi Taban Puanları sıralamasına göre Sanat Tarihi bölümleri sıralamasının ilk 5 sırası şu şekilde:

  • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi (Türkçe)
  • İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi (Türkçe)
  • Marmara Üniversitesi Sanat Tarihi (Türkçe)
  • Ankara Üniversitesi Sanat Tarihi (Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi)
  • Ege Üniversitesi Sanat Tarihi (Türkçe)

Bu sıralama tahminimizce 2017 Sanat Tarihi Taban Puanları listesinde de büyük ihtimal bu şekilde olacaktır. Geçtiğimiz yılın rakamlarına göre konuşacak olursak; başarı sırasına göre Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 374 taban puanıyla bölümü açarken, bu sayı  diğer üniversitelerde 281’lere kadar düşebiliyor. Bölümü tercih edecek adaylar için bu çeşitlilik, bir artı olarak görülebilir.

  Tarih Bölümü Ve İş Alanları

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR