Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan yerli mikroişlemci müjdesi


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli mikroişlemci müjdesini verdi. Gebze’deki Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne (BİLGEM) bağlı laboratuvarları ziyaret eden Bakan Varank, Çakıl ismi verilen yerli mikroişlemcinin silah sistemlerinde kullanılmakta olan ve milli olmayan mikroişlemcilerin yerini alacağını açıkladı.

TÜBİTAK’ın Gebze’deki yerleşkesinde çeşitli laboratuvarları ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, BİLGEM’de gençlerinde mikroişlemci konusunda eğitim göreceği müjdesini verdi. BİLGEM merkezinde halen geliştirilmekte olan askeri ve kamu IP ağlarında üst seviye güvenliği sağlayan kripto cihazın prototipini de inceleyen Varank prototipin performansından memnun olduğunu dile getirdi.

Kriptolu telefon görüşmesi gerçekleşti

BİLGEM’de ilk olarak Kripto Cihazları Birimi’ni ziyaret eden Varank’a Türkiye’nin kripto sistemi milli olan 10 ülkeden biri olduğu bilgisi iletildi. Buradaki bazı cihazların ticarileştirerek çeşitli dost ülkelere satılabileceğini belirten Varank buradaki cihazlarında performanslarından da oldukça memnun kaldı.

Milli güvenli veri depolama sistemleri

Askeri deniz savunma sanayii sistemleri kapsamında gerçekleştirilen MÜREN projeleri hakkında bilgi alan Varank, B3Lab Safir Depo Laboratuvarı’nı gezdi. Varank, yürütülen proje kapsamında Safir Büyük Verinin kullanımı ve kurulumunun kolay olduğunu belirterek. Bu teknolojinin, askeri, finans, eğitim gibi kritik konularda ve milli güvenliğe tehtid oluşturabilecek durumların tespiti için analitik uygulamalar içerdiğini belirtti.

Yüksek güçlü lazer sistemleri

Daha sonra Haberleşme İstihbaratı Laboratuvar’ında incelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a Yüksek Güçlü Lazer Projesi hakkında bilgiler verildi. Lazer sistemlerinin geleceğin silahlarını üreteceğini belirten Varank, Türkiye’deki farklı kurumların bu teknoloji üzerinde hali hazırda çalıştıklarını belirtti. Lazer projesinde incelemelerde bulunun Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, lazerin deniz ve hava savunma sistemlerinde kullanılacağını belirtti. Ayrıca bu sistemler zırhlı araçlara da monte edilerek kara savunma sistemlerinde kullanılacak.

Yerli çip tasarımında gelinen aşamalar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bir sonraki ziyareti, Yarı Letken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı oldu. Burada kimlik kartları için ve milli bombalar için geliştirilen çipler hakkında bilgiler aldı. Çakıl’ın mobil cihazlarda da kullanılabilmesi için çalışmaların başladığını da belirtti.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı