Araştırmalara Göre Sarılmanın Size Sağladığı 9 Harika Fayda Açıklandı!


Sarılmanın size sağladığı 9 harika fayda araştırmacılar tarafından açıklandı. Muhtemelen insanlara sarılmanın size sağladığı faydaları hiç düşünmeden sadece sarılırsınız. İnsanlar sarılmayı sevenler ve el sıkışanlar olarak ikiye ayrılır. Ya da bir diğer bakış açısına göre insanlar sarılınası insanlar ve el sıkışılası insanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Biz sarılmayı sevenlerle ve sarılınası insanlarla ilgili kısmı ele alacağız. Sarılmanın hem ruhsal sağlığımıza hem de mutluluğumuza inanılmaz faydaları var. Bilimsel olarak da ispatlanmış bu faydalara gelin birlikte göz atalım!

Sarılmak, duygularınızı sözcüklerin yapamayacağı şekilde iletmenize yardımcı olur.

Sarılmalar stresten kaynaklanan hastalıklardan korumanıza yardımcı olur.

Araştırmacılar, daha sık sarılanların hastalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu ve hastalansalar bile semptomlarının daha az yoğun olduğunu bulmuşlardır.

Sarılmak, fiziksel performansınızı artırır.

2010 yılında, The New York Times, sporcuların sarılma gibi fiziksel birliktelik sergilediklerinde daha iyi performans gösterdiğini belirten bir araştırma yaptı. Çalışma, en fazla yakınlık kuran ekiplerin en yüksek sıralama ve en iyi performans gösterdiğini ortaya çıkardı.

Sarılmalar toplum önünde konuşma yaparken gerginlik hissinizin azalmasını sağlar.

Araştırmacılar konuşma yapan kişilerin konuşmadan önce 20 saniyelik bir sarılma davranışı gösterdiklerinde, hiçbir fiziksel temas kurmayanlara kıyasla daha düşük kalp atım hızlarına sahip olduklarını bulmuşlardır.

Sarılma, kortizol seviyenizi düşürebilir.

Sarılma, oksitosin seviyenizi doğal olarak artırır.

Sarılma ağrıyı hafifletebilir.

Sarılma daha az yalnız hissetmenize yardımcı olabilir.

Sarılmalar, anlaşmazlığı çözmenize yardımcı olur.

Yakınlarınızla bir çatışma yaşadıktan sonra kucaklaşmanın çatışmadan dolayı ortaya çıkan olumsuz duyguları ortadan kaldırdığı ortaya çıktı. Böylece, bir dahaki sefere bir arkadaşınla tartışma yaşadığında içten ve sıcak bir kucaklaşma yaşamadan ayrılmayın.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR