Sertab Erener’in uzun yıllar yaşamak için tercih ettiği telomer tedavisi nedir?


Sertab Erener, etkileyici sesinin yanı sıra tıp ve güzellik dünyasındaki son gelişmeleri takip eden bir isim. Başarılı sanatçı Sertab Erener, son olarak Dünya’da yalnızca birkaç kişinin uyguladığı telomer tedavisine başladı. Ünlü sanatçının hedefi sağlıklı bir şekilde uzun yıllar yaşamak. Şimdi bu tedavi yöntemi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi açıklıyoruz.

Telomer, her hücre kromozomunun sonunda yer alan bir madde.

Görseldeki yeşil renkli bölgeler telomer; bu madde herhangi bir gen kodlaması içermiyor, görevi kromozomların istenmeyen birleşmelerini ve kromozom parçalanmalarını önlemek.

İnsanlar yaşlandıkça telomerler kısalır, bu da yaşam süresini etkiler.

Hücre yenilenme hızı ve sayısı düşüyor ve yaşlanma dediğimiz durum ortaya çıkıyor. Yapılan son bilimsel araştırmalar; hızlı yaşlanma, düzensiz hücre çoğalmaları ve kanserin telomerle ilişkisini ortaya çıkardı.

Telomer kısalmasını önlemek ve var olanları uzatmakla ilgilenen bilim insanlarının sayısı artmaya devam ediyor.

Bunlardan en ünlüsü Bill Andrews. Ölümsüzlükçülük veya Yeni Yaşlanma olarak bilinen bir akımın öncüsü olan doktor 28 yıldır biyoteknoloji, bunun son 16 yılında da çalışmalarını telomerler üzerinde yoğunlaştırmış.

Bill Andrews Türkiye’yi ziyareti sırasında Sertab Erener ünlü bilim insanıyla bir yemek yeme fırsatı yakalamış ve telomer tedavisine de o yemekten sonra başlamışlar.

Ünlü sanatçı kan ve tükürük örneği vererek bu tedavi için uygun olup olmadığını öğrenmiş ve uygun olduğunu öğrendikten sonra telomer hapı almaya başlamış. 6 aydır ilacı kullanan Sertab Erener, ilaca başladığından beri kendisini ıspanak yiyen Temel Reis gibi hissettiğini söylüyor.

Hapın içinde ne var?

Çin’de yetişen astragalus bitkisi içinde telomeraz enzim geninin olduğunu öğrenen doktorlar bu bitkiden ilaç üretmişler. (Telomer kısalmasını önleyen gen)

Sertab Erener, bu ilaç sayesinde kendisini çok daha genç hissettiğini söylüyor ve denek olmaktan da gayet memnunmuş!

Sertab Erener, Bill Andrews’un 66 yaşında olduğunu ve 10 yıldır bu hapı kullanarak çok zinde kaldığını söylüyor. Göz bozukluğunun gerilediğini, artık gözlüksüz okuyabildiğini ifade ediyor.  Bu etkiler sadece kullandığı ilaçla ilgili değilmiş. Başarılı sanatçı artık vegan olmadığını et ve balık tükettiğini de belirtmiş.

Telomer uzatmanın alternatif yolları

Bahsettiğimi telomer tedavisi ilacı, bitkisel besin desteği olarak geçiyor ve bilimsel olarak henüz kanıtlanmış bir etkisi yok. Telomer kısalmasını önlemek için yaşlanma karşıtı özelliği olan yiyecekler, C,D, E vitaminleri, Omega 3, sigara, alkol, stres, depresyondan uzak durma ve hareketli yaşam gibi sağlıklı yaşam için gerekli olan temel şeyleri yapmak işe yarıyor. 

Peki siz kesinliği kanıtlanmamış böyle bir tedavide denek olmayı ister miydiniz?

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı