Sevgiliniz Narsist Mi? Hemen Kontrol Edin


Yaşadığınız insanın ya da sevdiğiniz kişinin ne kadar farklı ya da kişisel bir karaktere sahip olduğunu hemen anlamak kolay olmuyor. Bu yüzden narsist bir kişi ile mi birliktesiniz, yoksa değil misiniz bunu öğrenmek için size bu yazımızda birkaç farklı işaret veriyoruz. Bakalım hangisi sizi mutlu ve memnun edecek.

 

Psikolog Stephen Johnson’a göre, narsist insanlar, gerçek söylemlerini gelişmiş bir beceri ile gizleyerek kendisini diğer insanlardan üstün gördüklerini yansıtmazlar. Bireyselliğin yüksek olduğu toplumlarda bu narsistlik, şaşırtıcı bir şekilde, kabul gören bir tutum olarak öne çıkıyor.

1- Sadece kendi görüşüne önem vermek

Bu tarz bir insan, genellikle kendinden bahsederken oldukça keyif alır. Bu sayede size söz hakkı vermemiş olur. Söylediğiniz konu ile ilgili hem fikir değilseniz biraz işler zorlaşabilir. Bu yüzden söylediğiniz şeyi düzeltmeniz ya da görmezden gelmeniz gerekebilir.

2- Sözünüzü kesebilir ya da sık sık kendinden bahsedebilir

Bu tarz biriyle sağlıklı bir diyalog kurmak oldukça zordur. Siz bir şeylerden bahsediyor olsanız bile kolayca lafınızı kesip konuyu bir anda değiştirebilir.

3- Narsist biri kuralları ve toplum kurallarını yıkabilir

Narsist bireyler kurallara karşı gelmekten hoşlanırlar. Sıra beklerken öne geçmek, ofis malzemelerini eğlence için kullanmak, trafik kurallarını hiçe saymak ya da birkaç kişiye aynı anda randevu verip gitmemek gibi dikkat çekici davranışlarda bulunabilirler.

4. Kişisel sınırları aşarak insanların özeline müdahale etmek

Evinizdeki çekmeceniz ya da biriyle olan arkadaşlığınız bu özel alanlardan biri olabilir. Narsist bireyler, bu alanlara izin almadan müdahale edebilir. Saygısız bir davranışı için aslında mağdur ettiği kişiyi suçlamak, söz verip tutmamak da yine narsist kişilik bozukluğuna dair özelliklerden.

5- İlgi çekmek için farklı yöntemlere başvurmak

 

Narsist kişilik bozukluğuna sahip insanlar, toplum nezdinde üstün bir imaj oluşturmak için çaba sarf ederler.

6. Dünyanın onların etrafında döndüğü düşüncesiyle her şeyi başkalarının yapmasını beklemek

Narsist biriyle ilişki yürütüyorsanız bütün problemleri siz çözmek zorundasınız. Dünya onun etrafında döndüğü için bütün sorumluluklar size aittir. Üstelik bunlar karşılık beklemeden yapmanız gereken şeylerdir.Narsist biriyle ilişki yürütüyorsanız bütün problemleri siz çözmek zorundasınız. Dünya onun etrafında döndüğü için bütün sorumluluklar size aittir. Üstelik bunlar karşılık beklemeden yapmanız gereken şeylerdir.

 

Şayet bu maddelerden birçoğu partnerinizde var ise kişilik bozukluğu durumuna maruz kalmış olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda partnerinize sağlıklı, dengeli şekilde yaklaşmanız her zaman artı bir durum yaratacaktır. Bu yüzden kesinlikle zaman kaybetmeyin ve bir yerden başlayın. Zira bu sayede süreçleri de iyi bir şekilde yönetmiş ve yürütmüş olacaksınız.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR