Kangrene yol açan sigara alerjinizin olup olmadığını nasıl anlarsınız?


Kangrene yol açan sigara alerjisi Buerger hastalığınız olduğu anlamına gelir. Bir sağlık sorununuz olmadığı halde yolda bir yere giderken ara verip oturup dinleniyor musunuz? Ayağınızı bir yere çarptığınızda uzun süre geçmeyen yaralarınız oluşuyor mu? Sıcak havalarda ayak parmaklarınız üşüdüğü ve buna anlam veremediğiniz oldu mu? Bunların hepsinin bir anlamı olabilir. Eğer saydıklarımızın tamamını yaşıyorsanız ve sigara kullanıyor ya da sigara içilen yerlerde her gün pasif içici oluyorsanız kangrene yol açan Buerger hastalığı sizi de etkisi altına almış olabilir.

Buerger hastalığı aktif ya da pasif sigara içenlerde görülen ve damarlarda tıkanıklığa neden olan bir hastalıktır. Sigara içenlerde Buerger hastalığı görülme olasılığı daha fazla olsa da sigara içmeyip her gün sigara dumanına maruz kalanlarda da görülebiliyor. Buerger hastalığı ilk evrelerde damar daralmasıyla kendini belli eder. İlerleyen zamanlarda damarlarınız tamamen tıkanabilir. Tıkanan damarlar vücudunuzun çeşitli bölgelerinde olabileceği için vücudunuzun farklı bölgelerinde belirtiler görebilirsiniz.

Başlıca belirtiler şunlardır:

  • İyileşmesi uzun süren yaralar
  • Ayak parmaklarında sonlanmayan üşüme
  • Yürürken bacaklarda oluşan ağrılar
  • Ayak ağrılarından ötürü uzun süre yürüyememe
  • Çeşitli bölgelerde morluklar

Hastalığın belirtilerinde ilk olarak iyileşmeyen yaralar dikkat çekiyor. Damarlardaki tıkanıklıklar özellikle el ve ayak tırnaklarınızda olan bir yaranın hiç iyileşmemesiyle kendini belli edebilir. Bunun yanında el ve ayak parmaklarınız üşüyorsa ve bir türlü ısıtamıyorsanız bir doktora başvurmanız ve hastalığı başlangıç evresinde yakalamanız önemlidir. Önemsemediğiniz belirtiler ilerde kangrene dönebilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Tıkanan damarlarınız özellikle vücudunuzun uç bölgeleri olan el ve ayaklarda kan akışının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini engeller. Önceden almadığınız önlem el ve ayaklarınızda kangrene bağlı olarak uzuv kaybı yaşamanıza neden olur.

Öncelerde erkeklerde 30-50 yaş arasında daha sık görülürken git gide kadınlarda da görülmeye başlanan Buerger hastalığı sigaraya erken başlayanlar için büyük risk taşıyor. Hastalığın tedavisi erken teşhisin ardından öncelikle sigaranın bırakılması, ardından birtakım tıbbi tedavilerin ardından mümkün hale geliyor!


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR