Sigara İçen Babaya Sahip Olan Bebeklerde Kalp Rahatsızlıkları Riski Artıyor!


Anne babalar dikkat! Sigara içen babaya sahip olan bebeklerde kalp rahatsızlıkları riski artıyor.

Ülkemizde yaşanan sağlık sorunlarının en temel nedenlerinden birisi olarak sigara kullanımı geliyor. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre sigara kullanan anne ve babalar başta çocuklar olmak üzere çocuklarda üst ve altı solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları ve pek çok rahatsızlığa neden olduğunu ortaya çıkarttı. Yapılan araştırmada sigara içen babaya sahip olan bebeklerin çok daha yüksek oranla kalp rahatsızlığına sahip olacağı da ortaya çıktı. 

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu artık yadsınamayacak bir gerçek. Hamile kadınların sigara içmesinin bebekler için çok zararlı olduğu uzun zamandır biliniyordu. Ancak yapılan son araştırmalara göre sigara içen babalar da çocukların sağlıklarıyla oynuyor. 

Yapılan bir araştırmaya göre sadece Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 430 bebek, pasif içicilik sebebiyle ölü doğuyor. Ölü doğmayan bebeklerin büyük bir kısmında ise doğar doğmaz kalp rahatsızlıkları meydana geliyor. Konuyla ilgili olarak uzmanlar anne adaylarının hamile kalmadan önce sigarayı bırakmasını ve hamilelik sürecinde hiç sigara ve alkol tüketmemesi gerektiğini açıklıyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR