Sıkıcı diye okulu bırakan 18 yaşındaki genç nasıl milyoner oldu?


Okulun bir şey katmadığını düşünüp eğitim sistemini eleştiren 18 yaşındaki Eric Finman’in milyoner olma hikayesini anlatacağım. Toplanın! 

12 yaşında Bitcoin’i keşfeden Erik Finman adındaki bu çocuk 18 yaşına geldiğinde 1 milyon doları aşkın bir servetin sahibi oldu! Peki ya nasıl?

12 yaşında okulda aldığı eğitimden mutlu olmayan ve sıkıcı bulan genç ailesiyle bir anlaşma yaptı.

Anlaşmaya göre 18 yaşına geldiğinde kendi yatırımlarıyla 1 milyon dolar kazanırsa ailesinden üniversiteye gönderilmeme sözü aldı.

Eric’in söylediğine göre öğretmenleri ona okulu bırakıp McDonald’s’ta çalışması gerektiğini öğütlemiş.

Standford Üniversitesi’nden doktora sahibi olan ve kendi tabiriyle Kardashian ailesinin Elon Musk versiyonu dediği anne ve babası Eric’in bu teklifine önceleri sıcak bakmasa da oğullarının elindeki parayı iyi değerlendirdiklerini görünce bu anlaşmayı kabul etmiş. Eric daha 12 yaşındayken ailesinden aldığı 1000 dolar parayla ilk yatırımı olacak Bitcoin’e yapmış. 2011 yılında değeri birim başına 12 dolar olan Bitcoin’den yaklaşık 100 adet almış ve iki yılda varlığını 100 kat arttırmış. Ayrıca 1 Bitcoin’in şu an 8 bin dolara yaklaştığını da söyleyelim!

Gencin sonraki girişimiyse oldukça ilginç!

Botangle isimli şirketiyle, kendisi gibi öğretmenlerinden ve eğitimden memnun olmayanlar için kurduğu girişime 100 bin dolar yatırmış. Botangle’ın gördüğü ilgi karşısında yatırımını büyütmek isteyen Eric, risk sermayesi bulabilmek için teknolojinin kalbi Silikon Vadisi’nin yolunu tutmaya karar vermiş.

Silikon Vadisi’nde tanıştığı ilk insanlardan biri ise Reddit’in kurucusu Alexis Ohanian!

Forbes Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Steve Forbes ile de tanışmış. Hayatta yaşadığı en büyük zorluğu 15 yaşında ciddiye alınmadığı olduğunu söylüyor.

Genç yine de vazgeçmemiş! 2015’in Ocak ayında Botangle teknolojisini 100 bin dolar ya da 300 Bitcoin karşılığında almak isteyen bir yatırımcı bulmuş.

Nakit almak yerine Bitcoin teklifini kabul etmiş. Ailesi tarafından eleştirilmiş tabii. Çünkü Bitcoin yerine nakit parayı kabul etseydi daha fazla kazanç elde edecekti ama Eric bunların hepsini bir yatırım olarak görüyordu.

Bitcoin’in şu an 8 bin dolara yaklaştığını düşünürsek, genç bu yaşta milyoner olmuş!

Hatta öyle ki TED’e konuşmacı olarak katılmış. Şu an NASA’nın yeni roket fırlatma projesi ElaNa programında danışman olarak çalışmakta.

Kendisini tebrik ediyoruz!

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı