Sınav Kaygısı İle Baş Etmenin 3 Yolu


sınav kaygısı

Üniversite sınavına hazırlanırken çoğu insan kaygı yaşar. Fakat bu sınavın hakkını vermen ve çalıştığının karşılığını alman için bu gereksiz kaygıdan kurtulman gerek.  Üniversite sınavından güzel bir sonuç almak için sınav kaygısı azaltmanın bazı püf noktaları yok değil. Sizler için bu yazımızda kaygınızı azaltacak bazı önerilerde bulanacağız.

Sınav kaygısı yaşıyorsanız, bu öneriler ile YKS’ye hazırlanırken rahat edeceksiniz. İşte önerilerimiz…

Gerçekçi olursak; kaygıdan da stresten de tamamen kurtulmak imkansız. Bu, sadece bir kez spor yapıp hayatın boyunca zinde kalmayı beklemek gibi bir şey. Yapman gereken düzenli olarak spor yapar gibi, kaygının arttığını hissettiğinde fazlalıklardan kurtulmak.

Dinlenin

  • Size gerçeği söyleyelim, bazen günde 10 saat bile çalışabilirsiniz. Hem de bunu son derece verimli şekilde yapabilirsiniz. Ertesi gün yine yapabilirsiniz. Ancak bunu bir hafta boyunca yaptığında motivasyonunuzun düşmeye başladığını ve isteksizlik başladığını hissedersiniz. 8. gün geldiğinde bir dakika bile çalışasınız gelmez.
  • Mesele günde saatlerce çalışmak değil, düzenli ve istikrarlı şekilde çalışabilmek ve gerektiğinde mutlaka dinlenmek. Ne kadar çalışırsanız çalışın, vücudunuzu, kafanızı ve ruhunuzu dinlendirmek mutlaka motivasyonunuzu ve veriminizi artıracaktır.
  • Kaygıdan kurtulmanın bir numaralı yolu çok iyi dinlenmektir. Boş zamanlarında neyi severek yaptığınızı bulmalısınız. Kendinize zaman ayırmak ve kafanızı boşaltmak, kaygınızı azaltarak sizin derslere daha iyi odaklanmanızı sağlar.
  YKS HAZIRLIĞI İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Negatif Düşünmeyin

  • Negatif düşünceler bir zincir gibidir. Bir tane şey yolunda gitmedi diye farkında olmasan da zincire habire halka eklersin ve son halkayı ilk halkaya ekleyerek kendini zincire vurursun. Malesef çoğu zaman bu son hamleden sonra fark ederiz olumsuz düşüncelerimiz olduğunu. Bu son hamle genellikle şöyle bir şeydir “Ben yapamayacağım”.
  • Bu hamlelerden kurtulmanın muhteşem bir yolu var. İlki birazcık çaba gerektiriyor ama ömrünüz boyunca işe yarayacak bir şey.
  • Olumsuz düşünceler geldiğinde “Yeter!” diye seslenin. Sesli olarak veya içinden, fark etmez. Bunu söylemek düşünceleri susturacaktır. Ancak zinciri daha ilk halkalarındayken keşfedip yok etmek çok daha kalıcı bir yöntemdir.

Vücudunuzu Zinde Tutun

  • Kulağa biraz garip gelebilir. Hatta kaygı ile vücudun ne gibi bir ilişkisi olabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat gün boyunca oturu, kalkmak, eğilmek vücudunuzu fazlasıyla yorabilir. Bunun yanına stres ve kaygı eklenince vücudunuz, kas katı kesilebilir. Yani, vücudunuz daha gergin oluyor ve bu da sizi daha stresli bir hale getiriyor.
  • Youtube’da bolca bulabileceğiniz esnetme videoları sayesinde yaklaşık 5 dakikada daha rahat bir hale gelebilirsiniz. Süreyi biraz daha uzatırsan daha da iyi hissedersin. Gerçekten, kendinize biraz vakit ayırıp  “Yoga” ve “Esnetme” videolarını izleyin. Özellikle sırt ve ellerle ilgili olanları uygulamanızı öneririz. Unutmayın, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!
  2018 YKS Sınav Başvuru Tarihi İçin Son Gün Ne Zaman?


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR