Sınav Öncesi Bahar Havasına Kapılmayın


Sınavlara az bir süre kaldı. Baharın da gelişiyle bir rahatlama söz konusu hepimizde. Ancak öğrenciler sınav öncesinde baharın rehavetine kapılmaması gerekiyor. Bu konuda Dr. Ömer Faruk Öndağ bizleri aydınlatıyor. Öndağ’a göre normal uyku saatinden daha çok uyumayın ve günde tükettiğiniz su miktarından dört beş bardak daha fazla su tüketin. Ayrıca günde otuz otuz beş dakika kadar spor yapın.
 
Sınav bir bakıma öğrenciler için bir yarış demek. Ve bu yarıştan galip gelmek için asla ama asla pes etmemek, vazgeçmemek gerekiyor. Herkesin hayatında kendine özel güvenli bir yeri vardır. Buranın somut bir yer olmasına da gerek yok, bir anı ya da bir hayal de olabilir. Eğer ki stres halinde bu güvenli yerinizi düşünürseniz toparlanmanıza yardımcı olacaktır ve yarışınızda sağlam adımlarla ilerleyeceksinizdir.
 
Baharın sinsiliğine dikkat çeken Öndağ, mevsimden dolayı çoğu öğrencinin treni kaçırdığından bahsediyor. Öyle ki baharda uyku bir türlü yetmez ve daha fazla uyumak istersiniz. Kendinizi sürekli yorgun hissedebilir ve sınava hazırlıkta kalem kaldırmaya güç bile bulamayabilirsiniz. Ve bunlarla birlikte oluşan stres en tehlikelisi. Bahar geliyor, tüm öğrencileri süpürüp götürüyor. Bu konuya dikkat etmeli ve yolumuzda ilerlememiz gerekiyor.
 
Sınava Hazırlanan Öğrencilerin Ne Yapması Gerek
 
Öncelikle normalde uyuduğunuzdan daha fazla uyumayın. Çünkü ne kadar çok uyursanız, o kadar yorgun hissedersiniz. Normalde ne kadar saat uyuyorsanız, öyle uyumaya devam edin. Baharın olumsuz etkilerinden etkilenip uyuduğunuz uykunun yetmediğini düşünmeyin. Su içmeyi ihmal etmeyin. Hatta içtiğinizden dört beş bardak daha fazla su için ve olabildiğince spor yapmaya çalışın. En azından günde otuz otuz beş dakika spor yapmaya özen gösterin. Çünkü bahar mevsiminde insan bedeni efor sarf etmek ister ve bedenin bu ihtiyacını karşılamamız gerekiyor.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR