Sınav Zamanı Duyulan Kaygı İçin Yapmanız Gerekenler


sınav zamanı duyulan kaygı

İster lise ister üniversite öğrencisi olun hayatınız boyunca birçok sınava girersiniz. Bu sınavlara özellikle YGS-LYS gibi sınavlara girmeden önce bazen heyecanınız artabilir. Hatta bu heyecan zaman geçtikçe kaygıya dönüşebilir. Sınav zamanı duyulan kaygı için almanız gereken bazı önlemler vardır. Ve bu kaygıyı yok etmek beyinde başlar.

Sınav zamanı duyulan kaygı için yapmanız gerekenlerden bazılarını sizin için sıraladık. Sınav zamanlarınızda başarılar diler, kaygılarınızdan kurtulmanızı temenni ederiz.

1- Olumlu Düşünün

Kaygı ölçülü olduğu takdirde, gizli güç kaynaklarımızı ortaya çıkarır. Kişi tam tersi kaygıyı yanlış değerlendirir de “bu heyecanla başaramazsam, sınav kaygısından cevapları unutursam, ya kontrolümü kaybeder sınavdan çıkmak zorunda kalırsam” gibi olumsuz düşünceler üretirse paniğe kapılır. Bu da dikkat dağılmasına yol açar ve başarıyı düşürür.

Yapabildiklerinizi görün. Olumlu düşünmek kaygıyı düşürür, kişinin motivasyonu ve başarısı yükselir

  ÖSYM 2018 Sınav Takvimi Yayınlandı!

2- Şimdiye Odaklanın

Zihinsel rahatlık ve bedensel huzur başarınızı artıracak. Sınavda kaybetmek de kazanmak kadar normaldir ve çalışan için hep başka alternatifler vardır. Geçmişte yapamadıklarınızı ve gelecekte olabilecekleri (kazanmazsanız anne babanızın üzülmesi vb…) düşünmek yerine içinde bulunduğunuz süreçlere odaklanın.

İyi bildiğiniz konuları hızlı bir şekilde gözden geçirin, ne kadar çok konuyu öğrenmiş olduğunuzu görün.

Hızlı bir tarama az çalıştığınız konuları da hatırlamanızı kolaylaştırır. Unuttuğunuz formüller varsa bunları tespit edip tekrar yapın. Sınav esnasında çok güzel sürprizlerle karşılaşacağınızı düşünün.

3- Yediklerinize Dikkat Edin

Sınav anında beynimiz yüksek oranda glikoz ve oksijene ihtiyaç duyar. İçerisinde doğal glikoz bulunan incir, kuru üzüm  gibi gıdaları tüketerek beyninizin glikoz ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Ama bu glikozun yakılıp enerjiye dönüşebilmesi içinde yeteri kadar su (su içmeyi abartmamak gerekir aksi takdirde tuvalet ihtiyacınız olması gereken zamandan önce olacaktır) ve oksijene de ihtiyaç vardır.

Sınav esnasında yapacağınız nefes alma egzersizi ile üzerinizdeki kaygıyı belli oranda atabilirsiniz.

Düzenli bir nefes egzersiz için yavaş yavaş (mümkünse burnunuzla) nefes alın. Sırayla önce göğsünüzün alt kısmını, sonra orta ve üst kısmını aldığınız nefesle doldurun. Daha önceden konsantre olmakta zorlanmadığınız bir anı aklınıza getirin.

Kendinizin yine böyle bir anda olduğunuzu düşünerek nefesinizi 1-2 saniye tutun. Sonra rahat, sakin bir şekilde nefesinizi verin.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR