Sınava 996 Bin Başvuru Oldu!


Mİllİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı açıklamada liseye geçiş için 2 Haziran’da gerçekleşecek, isteğe bağlı girilecek merkezi sınava  1 milyon 175 binin üzerinde 8’inci sınıf öğrencisinden 996 bin başvuru olduğunu söyledi.

Konuk olduğu AA Editör Masası’nda, 1 milyon 175 binin üzerinden 996 bin başvuru olduğunu belirten Bakan Yılmaz, bu sayının büyük bir oranda olduğunu söyledi. TEOG’un kaldırılmasıyla ilgili ”eskiden herkesin sınava girmek zorunda olduğunu, şuan ise isteğe bağlı bir sınav sisteminin olduğunu belirterek; sırf sınav sonucu için öğrencilerin kilometrelerce uzaktaki okula gitmek zorunda olmadığını söyledi. Sınavlı ve sınavsız yerleştirilen öğrencilerin okudukları okullarda ve aldıkları eğitimlerde bir farkın olmayacağının ise altını çizdi. Önceliği yüzde 90’lık bölümde kalan okullara vereceklerini de belirten Yılmaz, TEOG’un kaldırılmasıyla birlikte veliler başka yerlere taşınacak  velilerin geneli ifade etmeyeceğini kaydetti.

Yerleştirme Kılavuzu Nasıl Olacak?

Hiçbir öğrencinin istemediği okul türüne yönlendirilmeyeceğinin garantisini verdi. Demokratik sistemde herkesin istediği okul türünü seçmesi gerektiğini savunarak, ”Meslek Lisesi’ne ya da İmam Hatip’e gitmek istemeyen bir öğrenciyi evinin yanında diye o okula göndermeyeceklerinin altını çizdi. Bakan, öğrencileri liseye yerleştirirken ortaokul başarı puanlarının da göz önünde bulunduracağını ekledi.Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adrese dayalı okula yerleştirme detaylarını ise Haziran’da yayımlayacakları tercih ve yerleştirme kılavuzunda detaylı olarak aktaracaklarını; öğrencilerin ve velilerin akıllarında hiçbir soru işareti olmaksızın hareket edeceklerini söyledi.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR