Sınava Hazırlanırken Dikkat Etmemiz Gereken Şeyler


Başarının önündeki engel nedir biliyor musunuz? En temelinde negatif düşüncelerimizdir. Buna karşın geliştireceğimiz pozitif bir bakış açısı önemlidir ama tek başına yeterli olamamaktadır. Başarıyı elde etmek için pozitif bakış açımızla birlikte planlı olmalı ve amacımıza yönelik hareket etmeliyiz.
 
Düzenli olmak aslında çok önemli! Düzenli bir yaşam içinse sağlımıza, beslenmemize, uyku saatlerimize dikkat etmeliyiz. Bu tür davranışları alışkanlık haline getirmemizde fayda var. Mesela her gün ders çalışmak mümkün mü? Elbette mümkün! Ne zamanki alışaknlık haline getirirsek, bu doğrultuda başarıya ulaşmamızda faydalı olacaktır.
 
Derslere, sınavlara çalışırken odaklanmak önemli. Ancak bununla birlikte planlı olmak da aynı oranda önemlidir. Eğer ki plansız bir çalışma düzenimiz varsa, odaklanma sorunu yaşarız ve ne yazık ki verimli bir ders çalışma söz konusu olamaz. Kendimize bir plan program çıkarmalı, hangi derslerde hangi konulara yeteri kadar hakimiz çıkarılarak saptanmalı ve ona göre bir plan yapmalıyız.
 
Hangi derslerde iyiyiz, hangi derslerde kötüyüz saptamasını yaptıktan sonra hangi derslere ağırlık vermemiz gerektiğini planlamalı ve ona göre bir çalışma yapmalıyız. Bu hususta dikkat etmenizi istediğim tek şey strese girmemeniz. Çünkü çoğu öğrenci eksikliklerinin fazla olduğunu düşünüp strese girebiliyor ve beraberinde tüm olumsuz düşünceleri getiriyor. Strese girmeyin, planlı olduktan sonra her şeyi yapabilirsiniz.
Testlerde Başarılı Olmak
 
Çoktan seçmeli sınavlarda nasıl başarılı olabiliriz? Bunun yolu çok fazla soru çözmekten geçiyor. Ne kadar çok çözersek, o kadar çok soru tipi de görmüş oluyoruz aslında. Haliyle bu da öğrendiğimiz bilgileri kalıcı kılıyor.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR