Sınavlara Çalışırken Uygulayabileceğiniz Teknikler


Sizlere sınavlara çalışırken benim de sıkça kullandığım tekniklerden bahsedeceğim:
1. Pomodoro
Pomodoro, seksenlerde Francesco Cirillo’nun geliştirdiği bir teknik. Pomodoro tekniği kısa zamanlı çalışma programlarını ve bu program dahilindeki kısa süreli molaları içermekte. Şöyle örneklendirelim daha iyi anlaşılması için: Diyelim ki yirmi beş dakika çalıştınız, ardından beş dakika mola verdiniz. Bu 1 Pomodoro demek oluyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise çalışma sürenizdeki dikkatinizi toplamanız, odak sorunu yaşamamanız. Molalar ise sadece ihtiyaçlarınızı karşılamak için olmalı.
2. Cornell
Cornell tekniği adını Cornell Üniversitesi’nden almaktadır. 40’lı yıllarda üniversitenin profesörlerinden Walter Pauk’un geliştirdiği bir tekniktir ve çalışma ka ğıdını üç kısımda temel alınmaktadır. Cornell tekniğine göre; not almaya başlamadan evvel çalışma kağıdınızın sol tarafından beş santimetre kadar uzaklıkta dikey bir çizgi çekip iki kısma ayırmak gerekiyor. Peki ya bu çizgi ne anlama geliyor? Çizginin sol kısmı notların konu başlıklarını ve size konuyu hatırlatacak kelimeleri (keyword’leri) içeriyor. Çizginin sağda kalan kısmıysa notlarımızı içerecek.
Bu arada bu teknik benim favorim. Çünkü notlarımı zaman geçse de bu şekilde çok rahat bir şekilde hatırlayabiliyorum.
3. Nimonikler
Nimoniklerin birçok çeşidi bulunuyor aslında. Bu teknik öğrenilen bilgiyi daha sonraları daha hızlı hatırlayabilmeyi temel alıyor. Sherlock’un hafıza sarayı gibi. Tekniğin amacı bilgilere daha hızlı ulaşmamızı sağlıyor. Tıpkı İngilizce öğrenirken alfabeyi şarkı söyleyerek öğrenmek gibi. Hatırlarsınız. Bir bakıma kodlama sistemi de diyorum ben bu tekniğe. Bilgilerimiz bir denklem gibi birbirini çağrıştırıyor nihayetinde.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı