Sınavlara Çalışırken Uygulayabileceğiniz Teknikler


Sizlere sınavlara çalışırken benim de sıkça kullandığım tekniklerden bahsedeceğim:
1. Pomodoro
Pomodoro, seksenlerde Francesco Cirillo’nun geliştirdiği bir teknik. Pomodoro tekniği kısa zamanlı çalışma programlarını ve bu program dahilindeki kısa süreli molaları içermekte. Şöyle örneklendirelim daha iyi anlaşılması için: Diyelim ki yirmi beş dakika çalıştınız, ardından beş dakika mola verdiniz. Bu 1 Pomodoro demek oluyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise çalışma sürenizdeki dikkatinizi toplamanız, odak sorunu yaşamamanız. Molalar ise sadece ihtiyaçlarınızı karşılamak için olmalı.
2. Cornell
Cornell tekniği adını Cornell Üniversitesi’nden almaktadır. 40’lı yıllarda üniversitenin profesörlerinden Walter Pauk’un geliştirdiği bir tekniktir ve çalışma ka ğıdını üç kısımda temel alınmaktadır. Cornell tekniğine göre; not almaya başlamadan evvel çalışma kağıdınızın sol tarafından beş santimetre kadar uzaklıkta dikey bir çizgi çekip iki kısma ayırmak gerekiyor. Peki ya bu çizgi ne anlama geliyor? Çizginin sol kısmı notların konu başlıklarını ve size konuyu hatırlatacak kelimeleri (keyword’leri) içeriyor. Çizginin sağda kalan kısmıysa notlarımızı içerecek.
Bu arada bu teknik benim favorim. Çünkü notlarımı zaman geçse de bu şekilde çok rahat bir şekilde hatırlayabiliyorum.
3. Nimonikler
Nimoniklerin birçok çeşidi bulunuyor aslında. Bu teknik öğrenilen bilgiyi daha sonraları daha hızlı hatırlayabilmeyi temel alıyor. Sherlock’un hafıza sarayı gibi. Tekniğin amacı bilgilere daha hızlı ulaşmamızı sağlıyor. Tıpkı İngilizce öğrenirken alfabeyi şarkı söyleyerek öğrenmek gibi. Hatırlarsınız. Bir bakıma kodlama sistemi de diyorum ben bu tekniğe. Bilgilerimiz bir denklem gibi birbirini çağrıştırıyor nihayetinde.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR