Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışmalıyız


Başarıyı şans ya da rastgelelik ile açıklamanın yüzeysel olduğunu düşünüyorum. Çok basitçe bir yaklaşım değil mi? Başarı bu kadar basitmiş gibi algılanmamalı bana kalırsa. Başarılı insanlara uzaktan baktığımızda bize şansmış gibi görünüyor olsa da arkasında ciddi bir özveri ve çözüm odaklı bir yaratıcılık söz konusu.
 
Sınavlara çalışmak konusunda sizin de bildiğiniz üzere programlı bir şekilde çalışmak en önemlisi ve tabii ki istikrar. Bununla birlikte doğru yönlendirilmenin de önemi çok büyük. Bazen rehbere ihtiyacımız olabiliyor hayatta ve bu bir eksiklik değil. O halde sınavlarda başarılı olmak için nasıl çalışmalıyız?
 
Sınavlara Nasıl Çalışılır?
 
Öncelikle dikkatimizi dağıtacak her şeyi bir kenara bırakmalıyız sınava çalışma esnasında. Çünkü odak noktamız sadece ders olmazsa akabinde sıkılmalar, çabuk vazgeçmeler gibi şeyler gelebilir ki bu da ders çalışamamak demek.
 
Çalışmalarımıza genellikle sınavlara birkaç gün yapıyoruz, hepimiz öğrenci olduk ve bu durum ne yazık ki böyle. Bu aslında yanlıştır. Asıl olması gereken şey çalışmalarımızı düzenli olarak aralıklı bir şekilde sürdürebilmek ki burada da devreye istikrar giriyor. Her şeyden önce istikrarlı olmalıyız.
 
Konuları daha iyi anlamak açısından yardımcı olabilecek bazı şeylere başvurabiliriz. Mesela görselleştirerek çalışabilirsiniz.
 
Bununla birlikte not tutmak oldukça önemli. Çünkü unutmayı önlüyor. Ders esnasında tuttuğumuz notları ders esnasında bırakırsak, yani tekrar gözden geçirmezsek, bunun da pek anlamı yok. Aldığımız notların üzerinden geçmemiz daha verimli çalışmak için önemli.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı