Sıvı Nitrojen İle Yapılan Balon Deneyi İzleyenleri Şaşırtıyor!


Soutwestern Üniversitesi’nde kimya profesörü olan ve kendine “Chemical Kim” adını veren profesör, YouTube kanalına yüklediği video ile izleyenleri şaşırtmayı başardı. İşte izleyenleri şaşırtan  o video. 

Soutwestern Üniversitesi’nde görevli olan bir profesör, sıvı nitrojen bir dondurucu sıvı ve onu sıcı halde tutmayı başaran gaz, oldukça düşük sıcaklık derecesine sahip. Soğuk hava, socak havadan daha az yer kapladığı için de balonun büzülmesi gerçekleşiyor. YouTube’de yayınlanan videoda da beherin içerisinden çıkarılan balonun, ısı artınca ve içerisindeki gaz genişlemeye başlayınca kendi kendisine şiştiği görülüyor. 

Soğun havadaki gaz molekülleri daha yavaş hareket ediyor ve bu da daha az çarpışmalarına ve balonun sınırlarına daha az kuvvet uygulamalarına neden oluyor. Böylece de balondaki sönme durumu meydana geldiği görülüyor. 

Videoda balon tekrardan ısındığındaysa normal boyutuna ve şekline geri döndüğü görülüyor. Bunlara ek olarak helyum da havadan daha hafif olduğu için bu duruma benzer bir durum gerçekleştirilebiliyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR