İyiliğiniz İçin Kendinize Yapılmasına Asla İzin Vermemeniz Gereken 10 Şey

Hayatınızdaki tek karar merceği siz olmalısınız, başkası değil. Çocukluğumuz boyunca ailemizin desteğine ihtiyaç duyarız, ancak bir yetiş kendi kararlarını alabilmeli. Kötü niyetli insanların negatif etkilerini azalmayı öğrenebilirsiniz hatta kötü düşünceleriyle kafanızı ve kalbinizi doldurmalarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.


Bize göre hayatınızın kontrolünü ellerinizde hissetmelisiniz. Neyi geride bırakacağınıza ve neyle devam edeceğinize karar verecek tek kişi de sizsiniz.

10. Sizi gereksiz tartışmalar içine çekmesine izin vermeyin.

Sadece kendi doğrularını kabul eden ve basmakalıp fikirlere sahip insanlarla vaktinizi boşa harcamayın. Sizi anlamaya çalışan insanlar olacaktır ama bunu başaramazlar. Aynı zamanda sizi anlama isteği bile olmayan insanlar da var. Vaktinizi buna harcamaya değer mi?

Sizi yanlış anlayan ya da tam olarak ne dediğinizi anlamayan insanlar da olacaktır. Olay şu ki: bu sizin sorununuz değil. Haklı çıktığınız tartışmalar bile size bir şey kazandırmaz. Sessiz kalmayı başardığınız ve konunun dağıldığı anlar her zaman daha faydalı olacaktır.

9. Sizi geçmişinizden utandırmasına izin vermeyin.

Geçmişinizdeki hatalarınızı ve başarısızlıklarınızı hatırlamak için bekleyen insanlar her zaman etrafınızda olacaktır. Ancak geçmişiniz sadece sizi ilgilendirir ve geçmişte yaşananlar utanacağız şeyler değil hayat tecrübesidir. Ne olursa olsun geçmiş geçmiştir ve değiştirilemez.

Birine kalbinizi açtığınızda, size kendinizi kötü hissettirip kenara çekilir. Bu tarz insanların amacı mutluluğunuza engel olmaktır. Herkesin kendi sırları ve geçmişi vardır. Bununla yargılanmaktan korkmayın.

8. Sizi aldatmasına izin vermeyin.

Birinin yalanlarını görmezden gelmeye çalıştıkça, yenilerini ürettiklerini göreceksiniz. Eğer yalan söylediğini yakalarsanız, sessiz kalmayın. Sabrınız işlerin daha kötü gitmesine ve sizi aldatabildiğine inanmasını sağlar. Ve böylece yalan söylemeyi alışkanlık haline getirir. Yalanlara karşı tolerans göstermeyi bırakın ve başkalarının sizi manipüle etmesine izin vermeyin.

7. Sizi değişikliğin kötü olduğuna inandırmasına izin vermeyin.

Bazı insanlar değişiklik yapmaktan korkar. Yeni bir şey denemeye karşı ön yargılıdırlar. Bu yüzden kararlı olmanız ve diğerlerinin ne dediğine aldırmamanız gerekir. Bu insanlar bütünüyle korku ve belirsizliğin kontrolü altındadır.

Değişiklik yapmak her zaman bazı avantajlar sağlar. Önümüze bakmak ve yaşadığımızı hissetmek için değişiklik yapmamız gerekir. Bazen de en büyük zorluklar bizi olmak istediğimiz yere götürür.

6. Sizi sevdiğiniz şeyleri yapmaktan alıkoymasına izin vermeyin.

Size önemli gelen bir şeyi yaptığınızda mutlu hissedersiniz. Eğer yaptığınız şey size kendinizi iyi hissettiriyorsa kesinlikle doğru yoldasınız. Başkalarının hobilerinizle aranıza girmesine izin vermeyin. Sizinle aynı şeyi yapmaktan hoşlanmayan biri varsa, bu kesinlikle onun problemidir ve kafanıza takmanız gereken bir şey yoktur.

Fikirleriniz ve hisleriniz size aittir. Hedeflerinize ulaşmak için asla vazgeçmeyin, kendinizi geliştirin ve hayallerinizi gerçekleştirin.

5. Sizi daha fazlasına ihtiyacınız olduğuna ikna etmesine izin vermeyin.

Sahip olduklarınıza şükretmek çok önemlidir. Başkasının gazına gelip imkânsız şeyler istemeye başlarsanız, kendi başarısızlığınızın nedeni olursunuz. Sahip olduklarınızı kabullendiğinizde, mutluluğu tadarsınız.

Sürekli daha fazlasını istemeniz insanların size daha fazlasını vereceği anlamına gelmez. Sürekli şikâyet edip sızlanmazsanız, insanlar zaten ellerinden geldiğince size yardımcı olacaktır.

4. Sizi risk almanız gerektiğine inandırmasına izin vermeyin.

Zaman harcamadan ve gayret göstermeden bir şey başarmak neredeyse imkânsızdır. Tabi hedeflerine kolayca ulaşabilen insanlar da var. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. İnsanlar farklı durumlara farklı şekillerde yaklaşırlar ve istedikleri ve uygun gördükleri şekilde hareket ederler. Bazı kişilerin hareketlerinden çok normal bir şekilde hoşlanmayabilirsiniz.

Başarıya giden yolun başında kendinize ve geleceğinize inanmak vardır.

3. Sizi yıldırmaya çalışmasına izin vermeyin.

Bazen amacımıza neredeyse ulaşmak üzereyizdir ancak zorlukların ardı arkası kesilmez. Anlayışlı insanlar, sizi anlar ve en ihtiyacınız olduğunuz anda yanınızda olurlar hatta yardım bile ederler. Ancak aynı zamanda sizi kendinize karşı şüpheye düşürecek insanlarda etrafınızdadır.

Direnin! Sizi öldürmeyen şey güçlendirir. Fikirlerinize odaklanın ve onların peşinden gidin. Amacınıza ulaştığınızda, bunun ne kadar değerli olduğunu göreceksiniz. Başkalarının fikirlerinin sizi etkilemesine izin vermeyin. Şunu unutmayın ki, işe koyulmak en zor kısımdır ancak önemli ve muhteşem şeyler ancak bu şekilde gerçekleşir.

2. Sizi hayallerinizden vazgeçirmesine izin vermeyin.

Önceden de belirttiğimiz gibi, güzel şeyler kolayca meydana gelmez. Başarının yolu çoğu zaman eleştiri, kötüleme ve olumsuz yorumlardan geçer. Özelikle de yakınlarımız ve arkadaşlarımız bize inanmadığında, yıkılmış hissederiz.

Başlangıçta, herkes eleştiriler ve başka zorluklarla karşılaşır. Ancak bu zorluklar bizi daha da güçlü kılar.  Eğer gerçekten ne istediğinizi biliyorsanız, ne olursa olsun hayallerinizin peşinden gidin.

1. Arkadaş seçiminize karışmasına izin vermeyin.

Bazı durumlarda kötü niyetli kişiler, arkadaşlarınızla aranızı açmaya çalışır. Bu insanların arkadaşlığınızı isteyen kişilerle aranıza girmesine izin vermeyin. Hayatınıza renk ve zenginlik katan insanlarla yolunuzu ayırmayın.

Kötü niyetli bütün insanları arkanızda bırakın ve vicdanınız rahat olsun. Ancak bu şekilde mutluluğunuzu isteyen insanlarla beraber olabilirsiniz.

İnsanların geçmesine izin vermeyeceğiniz sınırlarınız nelerdir. İnsanlar ne yaptığında onlarla arkadaşlığınızı ve ya ilişkinizi kesmeye karar verirsiniz? Yorumlarda belirtin!Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı