Sizi Sonsuz Bir Beyin Fırtınasının İçine Sürükleyecek 9 Düşünce

Beyin fırtınası yapmaya hazır mısın? Haydi başlayalım!


bAlbert Einstein’ın da dediği gibi: “Önemli olan sorgulamayı bırakmamaktır. Merak bir varoluş sebebi olmalı.”

1. Dünya 5 saniye oksijensiz kalsa ne olurdu?

-Doğrudan güneş ışığına maruz kalan herkeste güneş yanığı oluşurdu. Havadaki oksijen cildimizi sürekli olarak UV ışınlarına karşı korur.

-Herkesin kulaklarının içi patlardı. Bu, Dünya'nın hava basıncının yaklaşık yüzde 21'ini kaybedeceği gerçeğiyle açıklanabilir.

-Betondan yapılmış tüm binalar yıkılırdı. Oksijen, beton yapılarda önemli bir bağlayıcıdır. Oksijen olmadan bütün sertliklerini kaybederler.

-Okyanuslar buharlaşırdı. Suyun 1/3'ü oksijendir. Oksijen olmadan hidrojen gaza dönüşecek ve hacimce genişleyecektir.

2. Uçaktayken uçağın kapısını açarsanız ne olur?

-Kapıya yakın oturan tüm yolcular gökyüzüne fırlar. Uçaktaki hava sıcaklığı hızla düşer ve uçak parçalanmaya başlar. Hayatınızı kurtarmak ve oksijen maskenizi takmak için yaklaşık 15 ila 20 saniyeye sahip olacaksınız.

-Ama korkmayın! Neyse ki, bu durum tamamen varsayımsaldır. Kapıyı açabilme şansınız yok denecek kadar azdır (insanüstü gücünüz yoksa). Hava basıncı, sizi büyük bir hata yapmaktan alıkoyacaktır.

3. Ay bir anda yok olsaydı ne olurdu?

-Geceler çok daha karanlık olurdu. Güneşin ışığını yansıtan Ay, gece gökyüzümüzü aydınlatır.

-Ayın yokluğu ile pek çok hayvanın kafası karışacaktır. Araştırmacılar, örneğin, baykuşların ve aslanların etkili bir şekilde avlanmak için bir miktar ayışığı ile gecenin karanlığına bel bağladıklarını belirtiyorlar.

-Yerçekimsel çekiş kaybı nedeniyle gezegenimizin çekirdeği biraz değişebilir. Bu, deprem veya volkan gibi doğal afetlere neden olabilir.

4. Dünyadaki bütün böcekler bir anda yok olsaydı ne olurdu?

-Dünyadaki bitkilerin yaklaşık yüzde 80'i çiçeklidir. Arı veya kelebek gibi böcekler, çiçeklere polen taşırlar. Bazen rüzgar veya hayvanlar da bilinçsizce yardımcı olurlar, ancak bu yeterli değildir ve çalışmanın büyük bir kısmı böcekler tarafından yapılır. Hiçbir taşıyıcı olmadan, gezegendeki çoğu bitki yok olurdu.

-Böcekler olmazsa, besin zincirinin çökmesini önlemek için hiç şansımız yoktur. Böcekler yok olsaydı, birçok memeli ve kuş da yok olurdu. Ve eğer böceklerin polenlemesi olmasaydı, meyve yiyen veya ağaçlarda yaşayan hayvanlar da ölürdü. Böylece, adım adım, gezegenimizde yaşamın kitlesel yok oluşuna yol açardı.

5. Dünya iki kat hızla dönmeye başlasaydı ne olurdu?

-Kutuplardan su çeken Dünya'nın merkezkaç kuvveti nedeniyle ekvatordaki su seviyesi 100 metre yükselirdi.

-Gezegenimizin yüzeyi tanınmayacak bir şekilde değişirdi. Endonezya ve Güney Amerika'nın kuzey kısmı tamamen yok olurdu. Ve Afrika kıtası ikiye bölünürdü.

-Dünyanın dönüşünün bu yüksek hızı, çok daha ağır kasırgalara neden olurdu.

6. Bir sene boyunca duş almazsanız ne olur?

-365 adet duşsuz günden sonra, üzerinizde biriken terin ve bakterilerin neden olduğu kötü bir koku oluşur.

-Duş almamak ölü cilt hücresi oluşumuna neden olabilir. Normal olarak ölü deri, yıkanma yoluyla dökülür, ancak bunu yapmadığınızda, özellikle kulakların arkasında ve boyunda vücut yağları toplanır.

-Cildiniz kaşınmaya başlar ve yüz, kafa derisi ve göğüste pembe pullu döküntüler oluşabilir.

-52 hafta boyunca yıkanmadıysanız ve vücudunuzda bir kesik veya çizik varsa, o bölgeyi mümkün olan en kısa zamanda temizlemeniz gerekir. Yoksa, enfeksiyona daha yatkın olursunuz.

7. Uzayda ateş etseniz ne olur?

-Tabancanın geri tepmesi sizi de geriye doğru itecektir ve kendinizi merminin tersi yönünde giderken bulursunuz.

-Yerçekimi olmadan, mermiler daha uzaklara gider. Aslında, uzayda merminiz sonsuza dek, bir şey çarpana kadar - bir asteroit gibi hareket etmeye devam edebilir.

-Dikkat edin! Uzayda kendinizi vurabilirsiniz. Nasıl mı? Bir gezegenin yörüngesine takılırsanız mermi yörüngede kalır, gezegenin etrafında döner ve sizi arkadan vurur.

8. Sadece tek tip bir yiyecek yerseniz ne olur?

-Sadece ekmek veya makarna yemek, amino asit eksikliğine bağlı organ yetmezliği ile sonuçlanır. Ayrıca, C vitamini eksikliği ile birlikte iskorbüt hastalığına yakalanırsınız.

-Tek bir sebze, kaslarımız için önemli olan proteinleri oluşturmak için gerekli olan 9 temel amino aside sahip olmadığından, sadece bir tür sebze ya da meyve yemeniz de sağlığınızı etkileyecektir.

9. Bir yanardağın içine düşerseniz ne olur?

-Bir yanardağı, tam kapasitedeki mutfak fırınınızdan 4 kat daha sıcaktır. İçeride hızla yanarak ölebilirsiniz. Ancak, bilim insanları lavın yüksek yoğunluğunun ve direncinin, yanardağın içine girmenize izin vermeyeceğini ve kişinin lav çukurunun yüzeyine yapışacağını söylüyor. Ayrıca, bazı tür lavlar üzerinde yürüyebilmenin, elbette, profesyonel ısı koruyucu kıyafetler giyerek, mümkün olduğuna inanılmaktadır.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı