Skandala Rağmen Facebook Gelirleri Arttı


Google firmasının ana firması olan Alphabet, hem Facebook’un hem de Twitter’ın bu senenin ilk çeyrek gelirlerine dair açıklamalarda bulundu.

Bildiğiniz üzere Facebook’un ve Mark Zuckerberg’ün son zamanlarda başı beladan kurtulmuyordu. Facebook’un hem Cambridge Analytica şirketi ile kullanıcı bilgilerini paylaşması skandalı hem de Mark Zuckerberg’ün Amerikan kongresinde ifadesi alınmasından dolayı Facebook’un gelirlerinin düşmesini bekliyorduk ama rapora göre Facebook ve Mark Zuckerberg bu olaylardan pek etkilenmemiş.

Google’ın ana firması Alphabet’in bu yılın ilk çeyrek gelirlerini açıklamasına göre Facebook 2017’nin ilk çeyrek verilerine oranla yüzde kırk dokuz bir artış göstererek gelirinin on iki milyar dolara ulaştığını açıkladı. Olaylardan sonra uzmanların açıklamasına göre Facebook’un hisse başı kazancının 1.35$ olacağı tahminler arasındaydı ama Facebook bunun 1.69$ olduğunu açıkladı. Bununla birlikte Mart ayındaki Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı ise 2017’nin Mart ayına nazaran yüzde on üç artış göstererek 1.45milyara ulaşıldığı ifade edildi. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki aktif kullanıcı sayısı ise yüz seksen dört milyoından yüz seksen beş milyona çıktı.

Hatırlayacağınız üzere Facebook’ta birçok kullanıcı hesabını silecek söylentileri dolaşıyordu bu yaşanan skandallardan dolayı Facebook’un kriz yaşayacağı ve gelirlerinin düşeceği söyleniyordu. Ancak Alphabet’in verilerine göre bu pek de böyle olmamış gözüküyor.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey üç gün önce bir açıklama yapmıştı. Açıklamaya göre bu yılın ilk çeyrek gelirlerinin çok iyi olduğunu açıkladı. Bununla birlikte aylık altı milyon yeni kullanıcı kazandığı ifade edildi.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR