Soğuk Su mu, Yoksa Ilık Su mu? İşte Sağlığınıza Çok Önemli Etkisi

Fotoğraf Galerisi.


Yetişkin bir insan vücudu %50 ila %60 oranında sudan oluşur. Bu sıvı sağlığımız için hayati önem taşır ve vücudumuzun düzgün çalışması için oldukça önemlidir. Ama nasıl içmeli – soğuk ya da ılık, hangisi daha iyi? Çoğumuz, özellikle sıcak havalarda, daha iyi tadı ve daha ferahlatıcı olduğu için bir bardak soğuk su içmeye eğilimlidir. Ama aslında, sağlığımız için çok daha faydalı olduğu kanıtlanmış olan ılık sudur.

Soğuk Su

Soğuk su genellikle yaklaşık 7° C ile 21°C’ dir. Özellikle sıcak bir yaz gününde iyi hissettiriyor. Bir bardak soğuk su içerken, ona biraz da buz eklediğimizde, adeta yeniden canlandığımızı hissediyoruz. Ancak, insanların soğuk su içtikleri zaman birçok yan etki yaşadıkları ortaya çıkmıştır.

1.Sindirimi bozabilir

Soğuk su tüketirken, kan damarlarınız daralır ve bu da sindirim sisteminizi düzgün çalışmasın engeller. Mide rahatsızlıklarına, karın ağrısına ve kabızlığa yol açabilir.

2. Enerjinizi düşürür

Vücudunuz, içtiğiniz soğuk suyu ortalama sıcaklığa getirmek için ekstra enerji kullanır. Bu yüzden yorgun hissetmemek ve günlük görevlerinizi tamamlayabilmek için buzlu su içmemelisiniz.

3. Kalp atış hızınızı yavaşlatır

Soğuk su içmek kalp atış hızınızın düşmesine neden olabilir. Vücudun otonom sinir sisteminin önemli bir bölümünü oluşturan vagus sinirini uyarır. Düşük sıcaklığa sahip su kalp atış hızını düşüren vagus siniri için bir uyarıcı görevi görür.

4. Vücudunuzda mukus oluşturur

Soğuk su içmek vücudunuzdaki mukusun artmasına neden olur. Bağışıklık sisteminiz zayıflar ve sıkıntı veren bir rahatsızlığa neden olabilir – burun akıntısından ağır hastalıklara.

Ilık Su

Ilık veya sıcak su 26 ° C ila 41 ° C arasındadır. Normal olarak bu ısıda kahve ya da çay içmeyi tercih ettiğimizden, suyu bu sıcaklıkta içmek eğiliminde değiliz. Ama aslında ılık su içmenin birçok faydası var!

1. Vücudunuza detoks etkisi yapar

Özellikle sabahları ılık su içmek vücudunuzdaki birçok hastalığa sebep olabilecek toksinleri temizlemenize yardımcı olacaktır. Daha güçlü bir etki için, ılık suya bir dilim limon ekleyin: C vitamini hücrelerini canlandırırken, ılık su vücudunuzu detoksifiye edecektir.

2. Ağrıyla savaşır

Sıcak suyun menstürasyon ve baş ağrılarının neden olduğu ağrıyı hafiflettiği kanıtlanmıştır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kan akışını iyileştirir. Eğer kramplar yaşarsanız, sıkışık kasların rahatlamasına yardımcı olacağından, ılık su içmelisiniz.

3. Stres seviyesini düşürür

Stresin eriyip gitmesini sağlayan sıcak banyo değildir. Stresli hissettiğinizde bir bardak ılık su içmeyi deneyin. Merkezi sinir sisteminin işlevini düzgün bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olacaktır. Kortizol, stres hormonlarından biridir ve susuz kalması seviyesini arttırır. Hidratlı (sulu) kalmak sizi strese karşı daha dayanıklı tutar.

4. Kilo vermenize yardımcı olur

Sıcak veya soğuk su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak ılık su içerseniz, metabolizmanız tamamen aktif hale gelir. Ilık su vücut sıcaklığını artırır ve vücudunuz sıcaklık farkını telafi etmeye çalışırken, kalori yakmaya başlar.

5. Kan dolaşımını hızlandırır

Soğuk suyun, damarlarınızı daralttığı bilinirken, ılık su, kanın serbestçe akmasına yardımcı olur. Sağlıklı kan akışının, vücudunuzdaki kan basıncından kardiyo vasküler hastalık riskine kadar birçok yönünü etkilediği bilinmektedir.

6. Sindirime yardımcı olur

Birçoğumuz bağırsak hareketlerimiz az olduğunda ya da hiç olmadığı zaman tuvalete giderken sorun yaşıyoruz. Dehidrasyon (susuzluk), kabızlığın en yaygın nedenlerinden biridir, bu nedenle, su, genel olarak, bağırsakları uyarır. Ilık suyun bağırsak hareketlerini hızlandırma konusunda daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

7. Erken yaşlanmayı önler

Erken yaşlanma, kadınlar için en kötü kabuslardan biridir. Dahası, bir kadın bedenindeki artan toksin varlığı bu kabusun gerçekleşmesini sağlayabilir. Ilık su vücudunuzun toksinleri temizlemesine yardımcı olur.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı