Son Dönemin Trendi: Geceleri Yüze Vazelin Sürüp Uyumak! Sebebiyse…

Fotoğraf Galerisi.


Güzellik önerilerine her yerden ulaşmak mümkün. Öyle ki herkes sürekli olarak bir şeyler deniyor ve bu deneylerini sosyal medyada paylaşıyor. Durumun sonuçları üzerine ise çoğu zaman düşünülmüyor ve bir anda trend olabiliyor. Son olarak Kore güzellik trendi ile karşı karşıyayız. Bakalım bu trend neler içeriyor?

Kore'den çıkıp tüm dünyaya yayılan bir cilt trendinden bahsedeceğiz. Son dönemin en popüler trendi diyebiliriz. "Cam cilt" denilen bu trend pürüzsüz, berrak ve gözeneksiz bir cildi ifade etmekte.

Öyle ki bu trend başka bir trendin doğmasına neden oldu. Yeni trend ise yüzün tamamına vazelin sürmek. Vazelin dudaklara, dirseklere ve topuklara sürülse de bugüne dek kimse yüzüne vazelin sürmeye cesaret edemiyordu. Ta ki birkaç Youtuber gece yatarken tüm yüzlerine vazelin sürdüklerini videoya çekene kadar...

Yüze vazelin sürüp üstünü streç filmle kapatmanın sabah siyah noktaları çıkarmak için en iyi yöntem olduğu iddia edilmekte. Şöyle ki; gözenekler terleyip açılıyor ve bu sayede içleri kolayca temizlenebiliyor.

Ayrıca vazelinin tek kullanılma nedeni bu değil. Cildi yumuşattığı ve kırışık görünümünü hafiflettiği de söylenmekte.

Bu trendi deneyenlere göre; yüzlerini yapış yapış bir vazelin katmanıyla kaplayıp yatağa giden kadınlar sabah hayatlarında gördükleri en yumuşak yüzle uyandıklarını ifade ediyor. Ve uzun vade ince çizgilerin de görünümünün azaldığı ve cildin pürüzsüzleştiği iddia edilmekte.

Peki ya ağır bir ürün olan vazelini bu şekilde kullanmak doğru mu, yanlış mı? Dermatologların bu trende kesinlikle karşı olduğunu söyleyelim.

Vazelin, petrolden elde edilen bir jöle. Mineral içerikli olduğu için yaraları iyileştirme ve cildi nemlendirme etkisi var ama ağır bir madde ve cilt tarafından emilmiyor.

Öyle ki gözenekleri tıkadığı için sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Dermatologların vazelinin bu şekilde kullanımına karşı olduğunu söylemiştik. Peki ya neden? Çünkü vazelin gözenekler tarafından emilmiyor. Gözenekleri tıkadığı için cildimizin doğal nemini korumasına yardımcı ama tıkalı gözenekler zamanla başka problemlere yol açabilmekte.

Ayrıca cildin doğal koruma kalkanını bozarak yeni kırışıklıklara da yol açabilmekte. Sürekli vazelin kullandığınızda cildi bağımlı hale getirebilirsiniz. Kullanmayı bıraktığınızda eskisinden daha fazla kuruyan ciltte kırışmalar söz konusu olabilir.

Peki ya uzmanlar ne öneriyor? Cilt için sadece doğal yağlar ve anti komedojenik (gözenekleri tıkamayan) ürünler kullanılması tavsiye edilmekte.

Siyah noktalar için de aynı terleme etkisini yapan buhar banyosu yeterli. Bir trendi uygulamadan önce iyice araştırıp yarar ve zarar hesabını iyi yapmakta fayda var. Eğer ki söz konusu yüz ise cilt doktorlarının önerilerinin dışına çıkmamak en mantıklısı gibi gözüküyor.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı