Sosyal Medyanın Geçen Kızlar Üzerinde Etkisi Daha Fazla!


Çağımızın olmazsa olmazı olan sosyal medya artık pek çok kişinin vakit geçirdiği ve hatta bazı kişiler için de kazanç kapısı. Önemi her geçen gün artan sosyal medyanın zaman zaman gençler üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştı. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki gençleri fazlasıyla etkileyen sosyal medya platformlarının etkisi genç kızlar üzerinde daha fazla hissediliyor.

Gerçekleştirilen araştırmaya göre sosyal medya platformlarını az kullanan genç kızlarda şiddetli depresyon görülme sıklığı yüzde 12 civarlarında iken, günde 5 saatten fazla sosyal medya platformlarında vakit geçiren genç kızlarda ise bu oran yüzde 38’e yükseliyor. Gerçekleştirilen araştırmadan elde edilen sonuçlar bir önceki araştırmalarla örtüşüyor. 

Araştırmaya göre genç kızlar, sosyal medyadan etkilenmeye daha açık 14 yaşının altında geçen kızların 3’te 1’i en az 3 saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor. Bu oran yaşıtlarındaki erkeklerden iki kat daha fazla. Genç kızların yüzde 4’ü genç erkeklerin ise yüzde 10’u sosyal medya kullanmıyor. 

Uzmanlar ebeveynlerin bu konuda bilinçli davranmasını ve gençlerin sosyal bağımlılıklarının bir an önce önlenmesi için ilgili sağlık kurumlarına başvurulması gerektiğini belirtiyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı