Sözel Derslere Çalışma Teknikleri


Sözel Derslere Çalışma Teknikleri
Sözel Derslere Çalışma Teknikleri

SÖZEL DERSLERE ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

Üniversite sınavına hazırlanan birçok öğrencinin sayısal derslerden çok sözel derslerde sıkıldığı araştırmalar sonucunda verilerle ortaya konulmuştur. Şöyle ki anlama kısmında bir sıkıntı olmasa da çok fazla bilgi ve ezber içermesi nedeni ile öğrenciler zorluk çekmektedir. Hele ki sevmediği konulardan oluşuyorsa sözel derslere çalışmak öğrencilere çok daha büyük bir külfet haline geliyor. Eğer sizde hem unutmaktan hem de sözel derslere çalışmaktan zevk almıyor ve diğer öğrenci arkadaşlarınız gibi sözel derslere çalışma teknikleri tarzı arama yapıp nasıl çalışıldığını öğrenmek istiyorsanız, gelin size birkaç küçük tüyo verelim.

KONULARI BİLDİĞİNİZİ DÜŞÜNMEYİN

Sözel derslere çalışan öğrencilerin en sık düştüğü hatalardan biri de sözel derslere yönelik çalışmaya başlandığında a ben bu konuyu daha önce okumuş, görmüştüm ve fikrim var o zaman bu konuyu atlayayım demekle oluşuyor. Unutmayın arkadaşlar konu içerisinde görmediğiniz ve anlamadığınız küçük bir nokta sınavda karşınıza çıkabilir. Bu nedenle çalışırken konu atlamayın.

OKUDUĞUNUZU ANLAYARAK BAŞLAYIN

Elinize aldığınız edebiyat, sözel, coğrafya kitaplarını çalışmadan önce bir göz gezdirmek konu bütünlüğü hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır. Ayrıca çalışmaya başladıktan sonra okuma yönteminizi geliştirin. Mesela sesli okurken daha çok anlıyorsanız eğer sesli okuma yapabileceğiniz bir alanda çalışın. Okuduklarınız arasında önemli gördüğünüz veya sınav sorularında çıkabileceğini düşündüğünüz alanların altını çizin. Son olarak konuyu okuduktan sonra sesli olarak birisine anlatır gibi anlatmaya çalışın. Dost meclisinde yapılan bir muhabbet gibi düşünün. En son kısımda ise konu ile ilgili test çözün.

NOT KARŞILAŞTIRMASI YAPIN

Mesela tarih kısmında 2. Dünya savaşı konusuna çalıştın. Notlarını aldın veya aklında kalanları temiz bir kağıda geçir ve konu bütünlüğünü koruyarak baştan sona anlatmaya çalış. Son olarak kitaptaki yazılar ile notlarını karşılaştır. Uyumluluk ne kadar çok fazla olursa sen bu konuyu o kadar çok öğrenmişsin demektir.

ZAMANI İYİ KULLANIN

Sözel ders konuları bir seferde anlaşılacak ve unutulmayacak derecede akılda kalan bilgilerden oluşmuyor. Bu nedenle sene içerisinde sürekli olarak çıkardığınız notları belirli dönemlerde alıp tekrar tekrar okuyun ve konu ile ilgili pratik oluşması için test çözümü gerçekleştirin.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR